درمان طب
درمان طب

بهترین نوع باندوگاز برای سوختگی

یکی از مهم‌ترین مواردی که برای پانسمان سوختگی باید به آن دقت کرد،«باند مخصوص پانسمان» می باشد. اگر باند ازجنس خوب و مرغوب تهیه شود دراین صورت، پوست امکان تنفس می یابد که به نوبه خود تاثیر بسیار چشمگیری در تسریع روند بهبود زخم سوختگی و عدم عفونت یا ترشحات غیرعادی در آن ناحیه دارد.

تمامی باندهای سوختگی به رنگ «قهوه‌ای» تولید می‌شوند تا ترشحات ناشی از زخم‌ روی سطح پانسمان یا بانداژ مشخص نباشد که این بخودی خود تاثیر زیادی در حفظ روحیه بیمار دارد، چون حس و  حال بد دیدن عفونت‌ها را به او نمی‌دهد.و بهتر است باند استریل نیز باشد.

باندهای سوختگی باید قابلیت ارتجاعی داشته تا بتوانند به سهولت شکل موضع آسیب دیده را به خود گرفته و بدون فشار یا اختلال در گردش خون سطح زخم سوخته را بپوشانند.

همانطور که اشاره کردیم، باند سوختگی به رنگ قهوه‌ای ساخته می‌شود تا ترشحات و عفونت‌های زخم، سطح پانسمان را کثیف نکند وظاهر بهتری نیز داشته باشد. باند سوختگی به هیچ وجه، به پوست بیمار رنگ نداده و می‌توان پانسمان موضع آسیب دیده را با این باندها تا ۲ روز تمیز و سالم نگه داشت. باندهای سوختگی نباید هیچ پرزِ پنبه‌ و سر نخ داشته باشد، چون اگر پرز از طریق زخم وارد خون شود باعث تب و عفونت زخم خواهد شد. سر نخ نیز اگر به زخم سوختگی چسبیده باشد در زمان تعویض پانسمان براحتی از زخم جدا نشده و حتی گاهی باعث کنده شدن بخش های بهبود یافته و سالم نیز می شود. باند سوختگی با کیفیت و استاندارد  باید بدون لکه، بو یا مواد زائد باشد.

باندهای سوختگی کاملا نرم و نخی بوده و هیچ فشار، زبری یا خشنی و سنگینی روی پوست بیمار ایجاد نمی‌کنند. امکان تبادل اکسیژن و عدم اختلال در گردش خون با استفاده از این بانداژ‌های مخصوص، تاثیر بسیار زیادی در تسریع روند بهبود سوختگی دارد.

به دلیل استریل نبودن اکثر باند های سوختگی، هرگز باند را مستقیم و بدون گاز استریل روی زخم سوختگی قرار ندهید .

انواع سوختگی برحسب درجه سوختگی:

سوختگی‌ها انواع مختلفی دارند و بسته به عامل سوختگی به چهار دسته «سوختگی درجه یک»، «سوختگی درجه دو»، «سوختگی درجه سه» و «سوختگی درجه چهار» تقسیم می‌شوند. اولین اصل درمان جراحات ناشی از سوختگی تعیین نوع و عامل آن است. معمولا سوختگی‌های سطحی و کوچک با مسکن یا پمادهای موضعی به راحتی قابل درمان هستند. اما شرایط برای انواع دیگر سوختگی متفاوت است. گاهی سوختگی‌های بسیار شدید می‌تواند باعث مرگ شود. نکته‌ای که در مورد سوختگی باید به آن توجه داشت این است که آب سرد می‌تواند درد و سوزش اولیه موضع آسیب دیده را تسکین دهد اما بسته به عاملی که باعث ایجاد جراحت شده ممکن است این کار شرایط زخم را تشدید کرده و احتمال «سرمازدگی» را افزایش دهد. جالب است بدانید فقط اجسام داغ نیستند که باعث سوختگی می‌شوند، گاهی سرمای بیش از حد و قرار گرفتن طولانی مدت بدن، به خصوص دست‌ها و پاها در برف، می‌تواند باعث ایجاد سوختگی‌های شدید شود.

سوختگی می‌تواند به دلیل گرما، برق گرفتگی، مواد شیمیایی مانند اسیدها، اصطکاک بیش از حد یا قرار گرفتن در معرض پرتوهای خطرناک اتفاق بیفتد.

سوختگی درجه 1: این سوختگی‌ها تنها سطح پوست را مجروح کرده و عمق چندانی ندارند. به این سوختگی‌ها، «سوختگی سطحی» نیز می‌گویند. برخورد دست با اجسام داغ، آفتاب سوختگی و آب جوش معمولا رایج‌ترین دلایل ایجاد سوختگی درجه یک هستند.

سوختگی درجه 2: این سوختگی‌ها دارای ضخامت بوده و به لایه‌های زیرین پوست آسیب می‌رسانند. اگر نگاهی به این سوختگی‌ها انداخته باشید، معمولا به صورت دایره‌ای پوست را سوزانده و به لایه بعدی نفوذ کرده‌اند.

سوختگی درجه 3: این سوختگی‌ها شدیدترین آسیب را به پوست می‌رسانند. سوختگی‌های درجه سه بسیار عمیق بوده و لایه‌های زیرین پوست را نابود کرده و به گوشت نفوذ می‌کنند.

توجه: «سوختگی درجه 4» معمولا بر اثر سوختگی با مواد شیمیایی و اسیدها صورت می‌گیرد که بافت‌های بدن را نابود کرده و اغلب به از دست رفتن عضو آسیب دیده یا جراحات جبران ناپذیر منجر می‌شود.

نکته:

خشکی پوست و آوردن کلوئید یا گوشت اضافه یکی از عوارض بعدی سوختگی است. به همین دلیل اندامی که دچارسوختگی عمیق شده ممکن است نیاز به ادامه درمانهای طولانی و جراحی های متعدد داشته باشد.

توجه : انواع باند وگاز استریل سوختگی را می توانید از سایت درمان طب تهیه نمایید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *