آرمان سایت درمان طب،اطلاع رسانی صحیح مشخصات پزشکان (آدرس دکتر، تلفن مطب و...) و اطلاعات مراکز درمانی ایران (بیمارستان ، درمانگاه ، مراکز پرتونگاری ، فیزیوتراپی ، سونوگرافی ، آزمایشگاه ، داروخانه و...) وهمچنین ارائه اطلاعات پزشکی و دارویی ،تغذیه و رژیم درمانی مورد نیاز هموطنان می باشد . مقالات و مطالب پزشکی تنها جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه پزشکی تلقی نمی گردد و نباید جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست . در واقع شما نمی توانید با تکیه بر این مطالب مبادرت به خود درمانی کنید.امام حسین (ع): سلامت نعمت پنهانی است كه هر گاه موجود باشد، فراموش می شود و هر گاه از دست برود، به یاد می آید. -- سلامت، گوارا ترین نعمت هاست. -- تحرك و فعالیت بدنی فرصتی مناسب برای حفظ و ارتقای سطح سلامت بدن است . -- سلامت جسمی هر فرد در گرو سلامت روانی اوست .
امام حسین (ع): سلامت نعمت پنهانی است كه هر گاه موجود باشد، فراموش می شود و هر گاه از دست برود، به یاد می آید. - سلامت، گوارا ترین نعمت هاست. -

تهران کرج اروميه اردبيل سنندج زنجان رشت قزوين ساري گرگان كرمانشاه همدان ايلام خرم اباد اراك قم سمنان اصفهان اهواز شهركرد بوشهر شيراز يزد بندرعباس كرمان زاهدان ياسوج جزيره كيش جزيره قشم جزيره ابوموسي جزيره خارك تبريز خراسان جنوبي خراسان شمالي خراسان رضوي

واقعا مولتی ویتامین ها چاق می کنند؟

 


 

 

واقعا مولتی ویتامین ها چاق می کنند؟

با ترویج زندگی مدرن و تمایل به مصرف مولتی ویتامین های مختلف نگرانی ها در خصوص عوارض مصرف روزانه مولتی ویتامین ها و تاثیر آنها بر اشتها و افزایش وزن بسیار گسترش یافته است. حتما شما هم اخیرا شنیده اید یا خودتان فردی هستید که وقتی با شما در خصوص مولتی ویتامینی مناسب صحبت می شود اولین سوال این است که "آیا مصرف این ویتامین مرا چاق می کند؟"

واقعیت این است که بسیاری ازمولتی ویتامین ها ممکن است با هدف افزایش وزن در افرادی که کم وزن اند، دچار سوء تغذیه اند یا به هر دلیل نیاز به افزایش وزن دارند به افراد توصیه شوند. اما این تاثیر افزایش وزن و افزایش اشتها فقط در افراد کم وزن ایجاد می شود نه افرادی که دچار چاقی و اضافه وزن اند.مساله این است که بسیاری از افرادی که دچار اضافه وزن اند از این واقعیت غافل اند و دلیل اضافه وزن خود را مصرف مولتی ویتامین ها می دانند. ازین رو مصرف آن را قطع می کنند و این اقدام هیچ تاثیری بر وزن آنها نخواهد داشت و تنها بدن خود را از دریافت ویتامین ها و مواد معدنی محروم می دارند.

مولتی ویتامین ها باعث افزایش وزن نمی شوند. در حقیقت مصرف مولتی ویتامین در افراد دچار اضافه وزن باعث کاهش وزن هم می شود. این به معنی آن است که مصرف مولتی ویتامین توسط فردی که رژیم کاهش وزن را رعایت می کند و هدف کاهش وزن دارد بهترین کمک ممکن است. یک مولتی ویتامین حاوی  انواع ویتامین ها نظیر ویتامین A، C وE  در مقادیر بالاتر از غذاهای دریافتی فرد است که کمک زیادی به روند کاهش وزن می کند. یک مولتی ویتامین خوب همچنین حاوی  ویتامین های B نیز می باشد. ویتامین های B با تاثیر بر سیستم عصبی و بهبود و تقویت ارتباطات عصبی باعث ارتقا سطح انرژی بدن می گردد که بدون شک افزایش سطح انرژی فرد باعث می شود فرد کمتر احساس خستگی وگرسنگی کند. ازین رو تحمل و ادامه رژیم غذایی کاهش وزن را تسهیل می نماید. مولتی ویتامین ها همچنین حاوی مواد معدنی نظیر کلسیم، منیزیم، مس، و نیز آهن اند. آهن ماده معدنی مهمی است که با تقویت تولید گلبول های قرمز بدن، انرژی مورد نیاز برای انجام فعالیت های بدنی را تامین می کند و ازین رو روند کاهش وزن را تسهیل می نماید.

مولتی ویتامین ها وضعیت تغذیه ای فرد را دگرگون می کنند:

مصرف روزانه یک مولتی ویتامین مناسب در زمان کاهش وزن برای سلامت کلی بدن و بهبود روند کاهش وزن بسیار مفید خواهد بود. وقتی فرد قصد کاهش وزن دارد تلاش می کند که غذای کمتری مصرف کند و از طرفی فعالیت بدنی خود را افزایش دهد. در این شرایط است که از تامین ویتامین ها و مواد معدنی ضروری برای سلامتی غافل می شود. زمانی که شما یک مولتی ویتامین مینرالمناسب مصرف می کنید بدن خود را بیمه می کنید که این رژیم کاهش وزن حداکثر سلامتی را برای شما به ارمغان می آورد. فراموش نکنید که در زمان کاهش وزن هم ضروری است که مواد غذایی سرشار از ویتامین ها مانند هویج، سیب، هلو و آلو وسایر میوه ها و سبزیجات خوش طعم و مزه را مصرف کنید. زمانی که مولتی ویتامین ها با وعده های غذایی سلامت همراه شوند، جذب تمامی  ویتامین های موجود درمولتی ویتامین مصرفی افزایش خواهد یافت. چرا که در این شرایط مدت زمان برقراری تماس بین پرزهای روده و غذای مصرفی همراه مولتی ویتامین افزایش می یابد و این امر مخصوصا درباره مکمل کلسیم دارای اهمیت می باشد. از طرفی گاهی مصرف مولتی ویتامین ها با معده خالی و بدون غذاها می تواند منجر به مشکلات گوارش گردد.

 

 

 

 

مولتی ویتامین ها انرژی زا هستند؟

مصرف یک مولتی ویتامین مناسب هنگام رعایت رژیم کاهش وزن و نیز رژیم های ورزشی نقش مهمی در تامین انرژی فرد دارد. هر یک از سلول های بدن به منظور عملکرد صحیح و زدودن ضایعات تولیدی نیازمند ویتامین ها و مواد معدنی هستند. به علاوه نقش بسیار مهم مولتی ویتامین ها اهمیت آنها در تامین آب مورد نیاز سلول ها است که بدن فرد را در حالت هیدراته و شاداب نگه می دارد. آب موجود در بدن به عنوان حاملی برای انتقالات بین سلولی مواد مغذی و در نتیجه تامین انرژی سلول ها، زدودن مواد زائد و در نهایت دفع زایعات از طریق کلیه ها دارای اهمیت بالایی می باشد.

مولتی ویتامین زیادی می توانند تاثیر عکس بر سلامتی داشته باشند:

مطالعات اخیر نشان داده اند مولتی ویتامین ها به هر میزان هم برای سلامت فرد مفید نیستند. آخرین گزارش ارائه شده توسط انجمن سلامت آمریکا مبنی بر این است که مصرف بالای ویتامین های آنتی اکسیدان خطر مرگ و میر افراد را 16 درصد افزایش می دهند. اگرچه مصرف متعادل آنها برای سلامتی بسیار حائز اهمیت خواهد بود و با دفع سموم بدن طول عمر را افزایش نیز می دهند. بنابراین هنگام مصرف یک مولتی ویتامین از مناسب بودن مقادیر ویتامین ها و مواد معدنی موجود برای سن و جنس اطمینان حاصل فرمایید و در خصوص افرایش مقادیر مصرفی حتما با پزشک خود مشورت نمایید و فراموش نکنید که بهترین منبع برای تامین ویتامین ها و مواد معدنی بدن غذاهای طبیعی و البته تازه می باشد.

الهه گودرزی

 

 

 

khademTest Free PageRank Checker
کلیه حقوق این سایت متعلق به darmanteb.ir است.
هرگونه کپی برداری از مطالب سایت ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.Copyright © 2011-2012 darmanteb All right reserved