آرمان سایت درمان طب،اطلاع رسانی صحیح مشخصات پزشکان (آدرس دکتر، تلفن مطب و...) و اطلاعات مراکز درمانی ایران (بیمارستان ، درمانگاه ، مراکز پرتونگاری ، فیزیوتراپی ، سونوگرافی ، آزمایشگاه ، داروخانه و...) وهمچنین ارائه اطلاعات پزشکی و دارویی ،تغذیه و رژیم درمانی مورد نیاز هموطنان می باشد . مقالات و مطالب پزشکی تنها جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه پزشکی تلقی نمی گردد و نباید جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست . در واقع شما نمی توانید با تکیه بر این مطالب مبادرت به خود درمانی کنید.امام حسین (ع): سلامت نعمت پنهانی است كه هر گاه موجود باشد، فراموش می شود و هر گاه از دست برود، به یاد می آید. -- سلامت، گوارا ترین نعمت هاست. -- تحرك و فعالیت بدنی فرصتی مناسب برای حفظ و ارتقای سطح سلامت بدن است . -- سلامت جسمی هر فرد در گرو سلامت روانی اوست .
امام حسین (ع): سلامت نعمت پنهانی است كه هر گاه موجود باشد، فراموش می شود و هر گاه از دست برود، به یاد می آید. - سلامت، گوارا ترین نعمت هاست. -

تهران کرج اروميه اردبيل سنندج زنجان رشت قزوين ساري گرگان كرمانشاه همدان ايلام خرم اباد اراك قم سمنان اصفهان اهواز شهركرد بوشهر شيراز يزد بندرعباس كرمان زاهدان ياسوج جزيره كيش جزيره قشم جزيره ابوموسي جزيره خارك تبريز خراسان جنوبي خراسان شمالي خراسان رضوي

بالاخره رژیم غذایی مناسب برای MS چه رژیمی است؟

 

 

بالاخره رژیم غذایی مناسب برای MS چه رژیمی است؟

MS        شایع ترین بیماری نورولوژيک و عصبی در ميان افراد جوان است که امروزه شیوع آن افزایش یافته و از هر 1000 نفر یک نفر به آن مبتلا می شود. این بیماری بیشتر افراد را در سنين 40-20 سالگی تحت تاثیر قرار می دهد و زنان بیشتر از مردان به آن مبتلا می شوند. بدین صورت که از هر 5 بیمار3 نفر زن و 2 نفر مرد هستند.

چه عواملی باعث ابتلا به MS می شوند؟

امروزه نقش عوامل متعددی در زمینه ی ابتلا به MS شناسایی شده است. نظیر عوامل محیطی، رژیم غذایی، سبک زندگی و نیز ژنتیک. این عوامل بر یکدیگر اثر داشته و تاثیر یکدیگر را تقویت می کنند. برای مثال اگرچه گاهی اوقات عاملی مانند ژنتیک بسیار قوی خواهد بود و تصحیح آن تقریبا غیر ممکن به نظر می رسد، اما همراهی فاکتور های ژنتیکی یا رژیم غذایی نامناسب،آن را قدرتمند تر کرده و درنتیجه خطر ابتلا به MSافزایش می یابد.

 

رژيم درمانی در مبتلایان به MS:

 • رژيمهای خيلی کم چربی (روزانه کمتر از 20 گرم چربی) برای کاهش ميزان تخريب عصبی و مرگ و مير بيماران MS تاييد شده است. اثر اين رژيم می تواند به اين علت باشد که بيماران MS ممکن است به اسيدهای چرب اشباع حساس باشند يا آنرا تحمل ننمايند. با توجه به این که پيروی از چنين رژيمی برای تامين انرژی مورد نياز بسيار مشکل است، هدف اصلی تشويق افراد به پيروی از يک رژيم متعادل است که با نتيجه ی بيماری و سلامتی سازگار است. برای بيشتر بيماران راهنمايی می تواند براساس اصول سلامتی و با تاکيد بر انتخاب غذاهای زير باشد:
 1. مصرف کم اسيدهای چرب اشباع:

-           برای مثال مصرف کمترغذاهای گوشتی و لبنيات پر چربی و جایگزینی آنها با جانشينهای کره یا اسيدهای چرب غير اشباع، اجتناب از مصرف غذاها و ميان وعده های پرچربی مانند غذاهای سرخ شده و فست فود ها، کيکها و بيسکوئيتها.

 1. دريافت نسبتا زياد اسيدهای چرب امگا 6 و امگا 3 شامل:

-          اسيد لينولئيککه در در روغنهای مشتق شده از آفتابگردان، گلرنگ، سويا، کنجد، دانه کتان، ذرت، تخم ترب، هسته انگور و گردو وجود دارد. البته  لازم است بدانیم که حبوبات، دانه ها و لوبيا نيز منابع خوبی از اسيدلينولئيک می باشند.

-          اسيد آلفا لينولنيک که در سبزيجات برگ سبز مانند بروکلی، اسفناج، لوبيا سبز و حبوبات یافت ميشود.

-          اسيد دوکوزاهگزانوئيک و اسيد ايکوزاپنتانوئيک که مشتقات بلند زنجير اسيد لينولنيک هستند و مصرف روغن ماهی میزان قابل قبولی از آنها را به فرد ارائه می دهد. ازین رو بيماران باید به مصرف تمام انواع ماهی و غذاهای دريايی تشويق شوند.

-          استفاده از روغن زيتونبه همراه غذاهایی که نیاز به طبخ و حرارت بالا ندارند، برای مثال به همراه سالاد و هنگام صرف غذا ، به تمام افراد برای داشتن رژیم سلامت و پیشگیری از بیمارها توصیه می شود.

-           

 1. انتخاب غذاهای غنی از ميکرونوترينتها و ریز مغذی ها شامل مصرف فراوان ميوه، سبزی، غلات، حبوبات و مصرف کم گروههای غنی از شکر و چربی همواره توصیه می شود.
 1. فراهم سازی دريافت کافی ويتامين C، ويتامينهای B و ويتامين E مخصوصا از طریق رژیم غذایی و یا در غیر این صورت مصرف مکمل های مناسب نقش مهمی در کنترل و کاهش شدت بیماری دارد.

 

مشکلات تغذيه ای همراه با MS:

سوء تغذيه

یکی از عوارض بیماری MSکه به مرور زمان در فرد بروز می کند سوء تغذیه است. عوامل متعددی باعث ایجاد این مشکل می شوند. برای مثال از دست رفتن علاقه و میل به غذا يا مصرف ناکافی غذا که می تواند ناشی از بی اشتهايی يا افسردگی ناشی از تشخيص بيماری، عوارض جانبی دارو درمانی، خستگی، فقدان انرژی برای خريد، تهيه، پخت يا حتی خوردن غذا و یا مشکلات در تهيه و فراهم سازی غذا به علت ناتوانی فيزيکی. تمام این مشکلات دست به دست هم می دهند و آنچه نتیجه می شود عدم کفايت دريافت انرژی و مواد مغذی خواهد بود. در واقع بیمار مبتلا به MSبه مرور با مصرف رژيم های خيلی کم چربی و رژيمهای غذایی جايگزين نامتعادل خود را با شرایط زندگی تطبیق می دهد.

اضافه وزن

اگرچه MS در بسیاری از بیماران در نهایت منجر به کاهش وزن و سوء تغذیه می شود، نتیجه در برخی بیماران نیز عکس خواهد بود و فرد به اضافه وزن و چاقی مبتلا می شود. این عارضه در بیمارانی که قبل از زمان ابتلا به MS چاق بوده و فعالیت بدنی کمی داشته اند بیشتر خواهد بود. با این حال 2 علت اصلی برای این اضافه وزن وجود دارد:

 • کاهش ميزان فعاليت بدنی به علت مشکلات حرکتی
 • افزايش اشتها به علت مصرف کورتيکواستروئيدها

کاهش فعالیت بدنی و عدم کنترل صحیح  حرکات بدن در درجات مختلف در میان مبتلایان به MS معمول است، ازین رو تعديل انرژی دريافتی برای جلوگيری از افزايش وزن توصيه می شود.

يبوست

يبوست از دیگر مشکلات شايع است و عوامل زیادی رژیم غذایی و سبک زندگی بیمار را مستعد ابتلا به یبوست می کنند:

 • انقباض روده به علت بيماری، کاهش تحرک، محدوديت مصرف مايعات به علت مشکلات در دفع ادرار، مصرف رژيم محدود از فيبر از جمله عواملی هستند که فرد را مستعد یبوست می کند.

جهت کاهش و کنترل این عارضه مصرف آلو به همراه غذا و استفاده از رژيم پر فيبر و دريافت کافی مايعات توصیه همیشگی است. با این حال بسیاری از اوقات برای رفع يبوست استفاده از غذاها و داروهای ملين توسط پزشک و رژیم درمان توصیه می شود.

مشکلات ادراری

مثانه نوروژنیک يکی از مشکلات شايع در مبتلایان به MSمی باشد که سبب بی اختياری و تکرر ادرار می شود. برای به حداقل رسانيد اين مشکل، توزيع مايعات در طی روز و محدوديت مصرف آن در پيش از خواب سودمند خواهد بود. برخی بيماران مصرف مايعات را برای به حداقل رسانيدن تکرر ادرار محدود مينمايند که سبب افزايش بروزعفونت مجاری ادراری ميشود. پس محدودیت مصرف مایعات با هدف کاهش دفع ادرار هرگز توصیه نمی شود چرا که باعث افزایش یبوست و عفونت های ادراری می گردد.

 

توصیه های تغذیه ای کلی در مبتلایان به MS:

 • به دلیل اثر دارو های استروئیدی در احتباس آب و نمک در بدن، و به منظور جلوگیری از افزایش فشار خون، كاهش مصرف سديم (اجتناب از افزودن نمك سر سفره و مصرف غذاهاي شور) در موقع استروئيد درمانی توصیه می شود.
 • غذاهای کوچک و مکرر بهتر از وعده های بزرگ تحمل می شوند.
 • برای جلوگيری از عفونت مجاری ادراری مصرف روزانه 280 سی سی آب زغال اخته ‌می تواند بسیار مفید باشد.
 • در صورت اختلال در بلع و هماهنگي، استفاده از رژيم مايع و يا تغذيه با لوله تحت نظر پزشک نياز است.
 • افزايش مصرف غذاهاي غني از پتاسيم و ويتامين C (مثلا مركبات، گوجه فرنگي) و مولتي ويتامين بخصوص B كمپلكس وهمچنين ويتامين E ميتواند سودمند باشد.
 • اهميت مصرف کافی آب نبايستی فراموش شود و بايد افراد به آشاميدن روزانه 10-8 فنجان (8-6 ليوان) آب تشويق شوند.

v     درنهایت با توجه به ترویج غلط رژیم های خاص برای این بیماران لازم به ذکر است که رژيمهای فاقد آلرژن، فاقد گلوتن، فاقد پکتين، محدود از فروکتوز، غذاهای خام و يا مصرف ويتامينها و مينرالهای خاص، تماما بدون اثر هستند.

الهه گودرزی

 

 

khademTest Free PageRank Checker
کلیه حقوق این سایت متعلق به darmanteb.ir است.
هرگونه کپی برداری از مطالب سایت ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.Copyright © 2011-2012 darmanteb All right reserved