آرمان سایت درمان طب،اطلاع رسانی صحیح مشخصات پزشکان (آدرس دکتر، تلفن مطب و...) و اطلاعات مراکز درمانی ایران (بیمارستان ، درمانگاه ، مراکز پرتونگاری ، فیزیوتراپی ، سونوگرافی ، آزمایشگاه ، داروخانه و...) وهمچنین ارائه اطلاعات پزشکی و دارویی ،تغذیه و رژیم درمانی مورد نیاز هموطنان می باشد . مقالات و مطالب پزشکی تنها جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه پزشکی تلقی نمی گردد و نباید جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست . در واقع شما نمی توانید با تکیه بر این مطالب مبادرت به خود درمانی کنید.امام حسین (ع): سلامت نعمت پنهانی است كه هر گاه موجود باشد، فراموش می شود و هر گاه از دست برود، به یاد می آید. -- سلامت، گوارا ترین نعمت هاست. -- تحرك و فعالیت بدنی فرصتی مناسب برای حفظ و ارتقای سطح سلامت بدن است . -- سلامت جسمی هر فرد در گرو سلامت روانی اوست .
امام حسین (ع): سلامت نعمت پنهانی است كه هر گاه موجود باشد، فراموش می شود و هر گاه از دست برود، به یاد می آید. - سلامت، گوارا ترین نعمت هاست. -

تهران کرج اروميه اردبيل سنندج زنجان رشت قزوين ساري گرگان كرمانشاه همدان ايلام خرم اباد اراك قم سمنان اصفهان اهواز شهركرد بوشهر شيراز يزد بندرعباس كرمان زاهدان ياسوج جزيره كيش جزيره قشم جزيره ابوموسي جزيره خارك تبريز خراسان جنوبي خراسان شمالي خراسان رضوي

کمردرد مزمن

رای دهی:  / 12
ضعیفعالی 

کمردرد مزمن

 


 

کمردرد یکی از شایع ترین دلایل مراجعه بیماران  به پزشک یا از دست دادن ساعات کاری است و بسیاری از مردم حداقل یک بار کمر درد را در طول زندگی خود تجربه میکنند؛ بطوریکه در آمار های مختلف در جوامع گوناگون شیوع آن 5-26% از افراد جامعه در یک سال و احتمال بروز ان در یک فرد در طول عمر 60-90% برآورد شده است. همانگونه که مشاهده میشود چنین فراوانی بالایی موجب تحمیل هزینه های بالا به سیستم درمانی و اتلاف فراوان نیروی کار و ساعات کاری در سیستم چرخه کار و سرمایه هر کشور میگردد؛ بگونه ای که بر اساس آمار سال 2011 ایالات منحده کارگرانی که از کمردرد و درد های مفصلی شکایت داشته اند، بطو متوسط 5.2 ساعت در هفته کمتر کار کرده اند و زیانی در حدود 61.2 میلیارد دلار در سال فقط به همین دلیل به اقتصاد وارد شده است. اگر در کنار این هزینه کاهش کارآیی، هزینه درمان های دارویی، جراحی، بازتوانی و سایر هزینه ها را بیافزاییم اهمیت این مشکل بیش از پیش نمایان میشود.

 

شما می توانید اقداماتی برای جلوگیری و یا کاهش حملات کمردرد انجام دهید. اگر اقدامات پیشگیرانه با شکست مواجه شد، در اکثر موارد شما میتوانید با درمانهای خانگی ساده یا روشهای اصلاح وضعیت بدن، کمردرد خود را در عرض چند هفته بهبود بخشید و عملکرد آن را برای مدت طولانی حفظ کنید. بیان این نکته راهگشا خواهد بود که بدانیم به ندرت برای درمان کمر درد، نیاز به جراحی است.

 

نشانه های کمر درد ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 

· درد عضلانی،

 

· درد تیر کشنده یا خنجری،

 

· درد انتشاری به پایین پا،

 

· محدودیت در خم شدن به جلو و یا دامنه حرکت ستون مهره ها،

 

· ناتوانی در راست ایستادن

 

کمر دردی که از چند روز تا چند هفته طول می کشد، حاد در نظر گرفته شده و دردی که به مدت سه ماه یا بیشتر طول می کشد، مزمن به حساب می آید.

 

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید؟

 

بیشتر کمردردها به تدریج با استراحت، درمانهای خانگی و مراقبت از خود بهبود می یابند. با وجودی که این درد ممکن است چند هفته طول بکشد تا بطور کامل ناپدید شود، شما باید در عرض 72 ساعت اول پس از مراقبت از خود، بهبود نسبی درد را تجربه کنید. درغیر اینصورت به پزشک مراجعه کنید.

 

در موارد نادر، کمردرد میتواند نشانه یک مشکل جدی پزشکی باشد. اگر کمر درد شما یکی از ویژگی های زیر را دارد، با پزشک خود تماس بگیرید:

 

· کمردرد ثابت یا شدید به خصوص در شب و یا در وضعیت درازکش،

 

· انتشار به پایین یک یا هر دو پا (بخصوص به زیر زانوها)،

 

· احساس ضعف، بیحسی یا سوزن سوزن شدن در یک یا هر دو پا،

 

· ایجاد بی اختیاری ادرار یا مدفوع،

 

· همراه با درد و ضربان (نبض) در شکم، یا تب

 

· به دنبال یک سقوط، ضربه به پشت و یا آسیبهای دیگر

 

· همراه با کاهش وزن بی دلیل

 

· شروع کمر درد برای اولین بار پس از سن 50 سالگی،

 

 

 

سابقه سرطان، پوکی استخوان، استفاده از کورتیکواستروئید، مواد مخدر یا سوء مصرف الکل

 

 ستون مهره های شما یک ساختار پیچیده متشکل از استخوان ها، عضلات، رباط ها، تاندون ها و دیسک ها است. دیسک، بافت غضروفی است که همچون بالشتک بین بخشهایی از ستون فقرات عمل می کند. کمر درد می تواند از مشکل در هر یک از این قطعات بوجود آید، در برخی افراد، هیچ علت مشخصی برای کمر درد یافت نمی شود.

 

کشیدگی ها

 

علت کمر درد اغلب یکی از موارد زیر است:

 

· کشیدگی عضلات و تاندون ها

 

· بلند کردن اجسام سنگین یا  با روش نادرست

 

· بعد از یک حرکت خشن و ناگهانی

 

گاهی اوقات اسپاسم عضلانی می تواند باعث کمردرد شود و یا با آن همراه شود.

 

 

 

مشکلات ساختاری

 

 در برخی موارد، کمر درد ممکن است ناشی از مشکلات ساختاری زیر باشد:

 

· دیسک برآمده یا پاره شده: دیسک بعنوان بالشتکی بین دو مهره در ستون فقرات عمل می کند. گاهی اوقات، مواد نرم در داخل یک دیسک ممکن است از طریق دیسک برآمده و یا پاره شده، بر روی عصب فشار وارد کند. اما با این حال، بسیاری از مردم که دیسک بر امده و یا دچار فتق دارند، هیچ گونه دردی ندارند.

 

· سیاتیک: اگر دیسک برآمده یا دچار فتق بر روی عصب اصلی که به پا ها عصبدهی میکند فشار وارد کند، موجب سیاتیک - درد تیز و سوزشی در مسیر باسن و پشت پا میشود.

 

· آرتریت یا آرتروز: مفاصلی که اغلب توسط استئوآرتریت مبتلا میشوند عبارتند از: لگن، دستها، زانو و کمر. در برخی موارد، ورم مفاصل در ستون فقرات می تواند منجر به باریک شدن فضای اطراف نخاع شود، وضعیتی که تنگی کانال نخاع گفته میشود.

 

· ناهنجاریهای اسکلتی: اگر انحنای ستون فقرات غیر طبیعی باشد، کمردرد ایجاد میشود. اسکولیوز، بیماری که در آن انحنای  ستون فقرات به اطراف روی میدهد، نیز ممکن است منجر به کمر درد گردد.

 

· پوکی استخوان: چون استخوان ها متخلخل و شکننده می شوند، شکستگی های فشاری در مهره های ستون فقرات می تواند رخ دهد و موجب کمردرد شوند.

 

 

علل نادر ولی بسیار مهم

 

در موارد نادر، درد پشت ممکن است مربوط به علل زیر باشد:

 

· سندرم دم اسب(Cauda Equina Syndrome) : این یک مشکل جدی عصبی است که بر روی ریشه های عصبی که به کمر و پاها عصب میدهند اثر میگذارد و میتواند باعث ضعف در پاها، بی حسی در ناحیه میاندوراه یا کشاله ران، و از دست دادن کنترل ادرار و مدفوع شود.

 

· سرطان در ستون فقرات: تومور در ستون فقرات می تواند بر روی عصب فشار وارد کند و باعث کمردرد شود.

 

· عفونت ستون فقرات: اگر کمردرد همراه با تب و پوست گرم و حساس باشد، عفونت می تواند علت کمردرد باشد.

 

عواملی که سبب افزایش خطر ایجاد کمردرد میشوند عبارتند از:

 

· استعمال دخانیات

 

· چاقی

 

· سن بالا

 

· جنس مؤنث

 

· کار فیزیکی شدید

 

· مشاغل بدون تحرک

 

· مشاغل پر استرس

 

· اضطراب

 

· افسردگی

 

 

اگر شما دارای کمر دردی هستید که حداقل چند روز ادامه یافته و  رو به بهبود نیست، حتما باید توسط یک پزشک معاینه شوید.

 

برای کمر درد، برخی از سوالات اساسی که باید از پزشک خود بپرسید عبارتند از:

 

· محتمل ترین علت کمردرد من چیست؟

 

· آیا علل دیگری وجود دارند؟

 

· آیا تست های تشخیصی نیاز است؟

 

· چه روش درمان پیشنهاد می کنید؟

 

· اگر شما توصیه به درمان دارویی میکنید، این دارو ها جه عوارض جانبی دارند؟

 

· برای چه مدت نیاز به درمان می شود؟

 

· آیا محدودیتی وجود دارد که من باید رعایت کنم؟

 

· چه اقدامات مراقبتی دیگری باید انجام دهم؟

 

· آیا هر روش دیگری برای کمک به جلوگیری از عود کمر درد وجود دارد؟

 

علاوه بر این سوالات در هر زمان که موضوعی را بخوبی متوجه نشدید، بپرسید.

 

کارهایی که شما می توانید در حال حاضر و پیش از زمان ملاقات پزشک انجام دهید:

 

ممکن است درد شما با استفاده از گرما و سرمای موضعی یا ضد دردها مانند آسپرین، ایبوپروفن (ادویل، موترین، و غیره) و یا استامینوفن (تیلنول، و غیره) تا حدودی تسکین پیدا کند.

 

 

آزمونهای تشخیصی معمولا برای تایید علت کمر درد لازم نیست. با این حال، وقتی شما برای کمردرد به پزشک خود مراجعه میکنید، او ممکن است معاینات زیر را انجام دهد:

 

· مهره های پشتی شما را بررسی و توانایی شما را برای نشستن، ایستادن، راه رفتن و بلند کردن پاها ارزیابی کند.

 

· همچنین ممکن است واکنش (رفلکس) های عصبی شما را با چکش رفلکس لاستیکی ارزیابی کند.

 

 

این ارزیابی ها کمک میکنند به تعیین این که:

 

· درد شما از کجا می آید؟

 

· قبل ازاینکه درد شما را مجبوربه توقف کند تا چه حد می توانید حرکت کنید

 

· آیا شما دچار اسپاسم عضلانی هستید؟

 

· آیا کمردرد شما  علت جدی دارد؟

 

اگر دلیلی برای شک به تومور، شکستگی، عفونت یا دیگر علل ویژه  کمردرد  وجود داشته باشد، پزشک شما ممکن است یک یا چند تست زیر را درخواست کند:

 

· آزمایشات خون و ادرار

 

· عکس رادیولوژی

 

· تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) یا توموگرافی کامپیوتری (CT-Scan)

 

· اسکن استخوان

 

· ارزیابی کارکرد عصب و عضله (الکترومیوگرافی یاEMG)

 

داروها و درمان ها

 

بیشتر کمردردها با چند هفته درمان در منزل و توجه دقیق بهبود می یابند. یک برنامه منظم از ضد درد های رایج ممکن است تنها چیزی باشد که شما برای بهبود نیاز دارید. یک دوره کوتاه مدت استراحت در بستر خوب است، اما استراحت بیش از 2-3 روز موجب آسیب بیشتر میشود اگر درمان های خانگی موثر نباشند، پزشک شما ممکن است داروهای قوی تر و یا درمان های دیگر را توصیه نماید.

 

داروها

پزشک شما به احتمال زیاد، ضد درد هایی مانند استامینوفن (تیلنول، و غیره) و یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن (ادویل، موترین، و غیره) و یا ناپروکسن را توصیه می کند. اگر کمر درد خفیف تا متوسط ​​شما با این مسکن ها بهتر نشود، پزشک شما ممکن است یک شل کننده عضلانی نیز تجویز کند.

 

دارو های مخدر مانند کدئین یا هیدروکودون، ممکن است برای مدت کوتاهی با نظارت مستقیم پزشک استفاده شوند.

 

نشان داده شده است دوزهای پایین از انواع خاصی از داروهای ضد افسردگی - به ویژه داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای مانند آمی تریپتیلین - برای از بین بردن کمردرد مزمن، مستقل از اثر ضد افسردگی شان کارآیی دارند.

 

فیزیوتراپی  و ورزش درمانی

 

یک فیزیوتراپیست می تواند انواع مختلفی از درمان ها مانند گرما، یخ، اولتراسوند، تحریک الکتریکی و تکنیک های رفع اسپاسم عضله، را برای کاهش درد عضلات و بافت نرم پشت شما تجویز کند. با بهبود درد، درمانگر می تواند به شما ورزش های خاص برای افزایش انعطاف پذیری، تقویت عضلات پشت و شکم، و بهبود و اصلاح وضعیت بدن آموزش دهد. استفاده منظم از این ورزش ها به جلوگیری از بازگشت درد کمک خواهد کرد .

 

تزریق

 

اگر این درمانها درد شما را بهبود نداد و درد به پایین پای شما انتشار می یابد، پزشک شما ممکن است کورتیزون - یک داروی ضد التهابی - به فضای اطراف طناب نخاعی (فضای اپیدورال) تزریق کند. تزریق کورتیزون به کاهش التهاب در اطراف ریشه های عصبی کمک می کند، ولی تسکین درد معمولا کمتر از چند ماه به طول می انجامد.

در برخی موارد، پزشک شما ممکن است داروهای بیحس کننده و کورتیزون به داخل و یا در نزدیکی ساختارهای دیگری که باعث کمر درد شما شده اند (مفاصل Facet) تزریق کند. این مفاصل که در دو طرف، از بالا و پایین هر یک از مهره ها واقع شده اند، موجب اتصال مهره ها به یکدیگر و تثبیت ستون فقرات و انعطاف پذیری  و حرکات آن میشوند

RTL · سندرم دم اسب(Cauda Equina Syndrome) : این یک مشکل جدی عصبی است که بر روی ریشه های عصبی که به کمر و پاها عصب میدهند اثر میگذارد و میتواند باعث ضعف در پاها، بی حسی در ناحیه میاندوراه یا کشاله ران، و از دست دادن کنترل ادرار و مدفوع شود.· درد شما از کجا می آید؟

p dir=p dir=

khademTest Free PageRank Checker
کلیه حقوق این سایت متعلق به darmanteb.ir است.
هرگونه کپی برداری از مطالب سایت ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.Copyright © 2011-2012 darmanteb All right reserved