آرمان سایت درمان طب،اطلاع رسانی صحیح مشخصات پزشکان (آدرس دکتر، تلفن مطب و...) و اطلاعات مراکز درمانی ایران (بیمارستان ، درمانگاه ، مراکز پرتونگاری ، فیزیوتراپی ، سونوگرافی ، آزمایشگاه ، داروخانه و...) وهمچنین ارائه اطلاعات پزشکی و دارویی ،تغذیه و رژیم درمانی مورد نیاز هموطنان می باشد . مقالات و مطالب پزشکی تنها جنبه اطلاع رسانی داشته و توصیه پزشکی تلقی نمی گردد و نباید جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست . در واقع شما نمی توانید با تکیه بر این مطالب مبادرت به خود درمانی کنید.امام حسین (ع): سلامت نعمت پنهانی است كه هر گاه موجود باشد، فراموش می شود و هر گاه از دست برود، به یاد می آید. -- سلامت، گوارا ترین نعمت هاست. -- تحرك و فعالیت بدنی فرصتی مناسب برای حفظ و ارتقای سطح سلامت بدن است . -- سلامت جسمی هر فرد در گرو سلامت روانی اوست .
امام حسین (ع): سلامت نعمت پنهانی است كه هر گاه موجود باشد، فراموش می شود و هر گاه از دست برود، به یاد می آید. - سلامت، گوارا ترین نعمت هاست. -

تهران کرج اروميه اردبيل سنندج زنجان رشت قزوين ساري گرگان كرمانشاه همدان ايلام خرم اباد اراك قم سمنان اصفهان اهواز شهركرد بوشهر شيراز يزد بندرعباس كرمان زاهدان ياسوج جزيره كيش جزيره قشم جزيره ابوموسي جزيره خارك تبريز خراسان جنوبي خراسان شمالي خراسان رضوي

نوکلئوپلاستی (ترمیم هسته دیسک کمر)

رای دهی:  / 17
ضعیفعالی 

نوکلئوپلاستی (ترمیم هسته دیسک کمر)                                    

 

Nucleoplasty

 

 

یکی از مهمترین شکایات و مشکلات بیماران در دهه سوم زندگی و پس از آن، کمردرد است؛ در حدود یک سوم علل کمردرد، بیرون زدگی (فتق) دیسک های بین مهره ای است که موجب فشار روی نخاع و ریشه های عصبی میشود. در گذشته درمان این عارضه با انجام عمل جراحی وسیع و سنگین برداشتن قسمتی از مهره های کمری با هدف رفع فشار روی نخاع و ریشه های عصبی انجام میشد. از آنجا که در این عمل جراحی ساختار طبیعی اسکلت و ستون مهره ها دستکاری میشود، مکانیسم طبیعی انتقال نیروی وزن، آسیب دیده و موجب وارد شدن نامتقارن نیرو به مهره های کمری و در نتیجه فرسایش سریع تر و آرتروز زودرس مفاصل بین مهره ای میشود. به علاوه در بسیاری از موارد کارگذاری پیچ و پروتز های گوناگان خود موجب آسیب استخوانی و بخصوص عصبی میگردد. بطوریکه در حدود 50 درصد (توجه کنید یعنی نیمی از بیماران) بیمارانی که تحت عمل جراحی باز دیسک بین مهره ای قرار میگیرند، دچار درد های شدید ناتوان کننده و گاهی از کارافتادگی میشوند که این عارضه بنام سندرم جراحی ناموفق ستون مهره ها(Failed Back Surgery syndrome (FBSS نامیده میشود.

 

یکی از ارزشمندترین کاربرد های جراحی های میکروسکوپی در همین عارضه فتق دیسک بین مهره ای است. در روش نوین درمان جراحی ترمیم دیسک بین مهره ای که ترمیم هسته دیسک یا نوکلئوپلاستی (Nucleoplasty) نام دارد، بیمار در وصعیت بیدار و تحت بیحسی موضعی با آرامبخشی خفیف روی تخت اتاق عمل قرار میگیرد و سپس بدون هیچگونه برش جراحی و تنها از طریق یک سوزن بسیار نازک به قطر 1 میلیمتر وارد فضای دیسک شده، پروب دستگاه لیزر درون دیسک قرار میگیرد و با استفاده از آن مقداری از حجم درون دیسک تبخیر میگردد. این کار باعث کاهش حجم دیسک و در نتیجه بازگشت قسمت بیرون زده دیسک و رفع فشار از روی اعصاب و نخاع میشود. در پایان عمل جراحی بیمار به اتاق ریکاوری منتقل شده و پس از 2 ساعت مرخص شده و با پای خود به خانه میرود.

 

در این روش خوشبختانه به علت کمترین مقدار برش پوستی و کمترین آسیب به بافتهای پوستی، عضلانی و استخوانی بیمار نیاز به بستری در بیمارستان و استراحت مطلق طولانی مدت ندارد و پس از 1 روز استراحت نسبی و 1 هفته فعالیت سبک، روزانه به تدریج میزان فعالیت افزایش می یابد تا در نهایت پس از 6 هفته به وضعیت کاملا طبیعی باز میگردد. نکته مهمتر آن که احتمال عوارضی مانند چسبندگی بافت های اطراف نخاع (که عامل اصلی در بروز FBSSاست)، جابجایی یا شکستن پروتز های فلزی (که نیاز به انجام عمل جراحی مجدد دارند)، خونریزی، عفونت و سایر عوارض مشترک در اعمال جراحی و بیهوشی های بزرگ و سنگین، نزدیک به صفر است.

khademTest Free PageRank Checker
کلیه حقوق این سایت متعلق به darmanteb.ir است.
هرگونه کپی برداری از مطالب سایت ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.Copyright © 2011-2012 darmanteb All right reserved