درمان طب
درمان طب

کاغذ پزشکی چیست و چه کارایی دارد ؟

یکی از اجزای ساده و پیش پا افتاده اما بسیار مهم در بخش درمان و تجهیزات پزشکی انواع مختلف کاغذ پزشکی می‌باشند. کاغذهای پزشکی جزء تجهیزات پر مصرف و اساسی مراکز درمانی، آزمایشگاه‌ها و مطب‌های پزشکی و بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها می‌باشند. کاغذ پزشکی دارای انواع و اقسام گوناگون با کارکردهای گوناگونی هستند که در ادامه به معرفی انواع آن و موارد استفاده آن‌ها خواهیم پرداخت.

برای روشن شدن اهمیت و کاربردی بودن انواع کاغذهای پزشکی در حوضه درمان شاید ذکر این مطلب خالی از لطف نباشد که به عنوان مثال دستگاه‌های پزشکی اساسی و مهم یک بیمارستان را در نظر بگیرد، مثل، دستگاه نوار قلب، دستگاه فتال مانیتورینگ، دستگاه سونیکید (جنین یاب) و یا دستگاه الکتروشوک؛ حال اینکه اهمیت و نیاز برای وجود یک دستگاه الکتروشوک و یا دستگاه نوار قلب در یک بیمارستان تخصصی بر هیچ کس پوشیده نیست، اما منظور از بیان این مطلب این است که هر کدام از این دستگاه ها بدون داشتن کاغذ پزشکی مخصوص به خود عملا غیر قابل استفاده خواهند بود.

همچنین می‌توان به انواع دیگر کاغذهای پزشکی که به منظور بسته بندی و حفظ نمودن حالت استریل تجهیزات پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرند اشاره نمود. بدون اطمینان از ضد عفونی و استریل بودن لوازم پزشکی مطمعنا استفاده از آن‌ها هم امکان‌پذیر نخواهد بود و لازمه تمامی تجهیزات پزشکی در درجه اول بهداشتی بودن آن‌هاست که این امر به‌وسیله یک بسته بندی مناسب و کاملا بهداشتی به‌وسیله کاغذ پزشکی ممکن خواهد بود.

منظور از کاغذ پزشکی چیست؟

کاغذ پزشکی چیست
کاغذ پزشکی چیست

منظور از کاغذ پزشکی به طور کلی انواع مختلف و گوناگون کاغذهایی است که در بخش پزشکی و درمان مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌توان گفت این کاغذها به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند که دسته اول شامل کاغذهای مختلفی هستند که به منظور بسته بندی و حفظ و نگهداری تجهیزات پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرند و دسته دیگر شامل انواع کاغذهایی است که به منظور چاپ و پرینت گراف و اطلاعات دستگاه‌های پزشکی مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

لزوم استفاده از کاغذ پزشکی برای بسته بندی

بسته بندی لوازم و تجهیزات پزشکی بنا بر ماهیت، روش استریل و تاریخ انقضا دارای انواع گوناگون و مختلفی می‌باشد و از اهمیت بسیار بالایی نیز برخوردار است، زیرا بدون یک بسته بندی مناسب تاریخ انقضاء یادداشت شده بر روی محصول فاقد ارزش خواهد بود.

از گزینه‌های مناسب به منظور بسته بندی تجهیزات پزشکی استفاده از کرپ‌های بیمارستانی است جزء کاغذهای پزشکی محسوب می‌شوند که در ادامه به صورت موردی به برخی از ویژگی‌های استفاده از این کرپ‌ها اشاره خواهیم نمود:

 • عدم پرز گرفتگی لوازم و تجهیزات در مدت زمان نگهداری کالا
 • بسته بندی مقاوم به ضربه و کشش
 • هزینه کمتر در مقایسه با سایر روش‌های بسته بندی
 • استریل باقی ماندن محصول حتی در مدت‌زمان‌های طولانی
 • منطبق با استانداردهای رنگی سبز و سفید و آبی پزشکی
 • تأیید شده توسط استانداردهای بین المللی ISO11607 و EN867-2
 • تولید شده مطابق با استانداردهای ISO11607 PART1 و 2008
 • دارای برش‌ها و ابعاد مختلف و همین‌طور حالت رولی و کتابی به منظور سهولت در استفاده
 • تولید شده توسط بهترین و مرغوب‌ترین مواد اولیه
 • عدم ایجاد حساسیت‌های پوستی به هنگام استفاده و کار با آن‌ها
 • دارای بسته بندی با تعداد مختلف و صرفه اقتصادی در صورت خرید عمده
 • و…

موارد کاربردی کاغذهای پزشکی چیست؟

موارد استفاده از کاغذهای پزشکی
موارد استفاده از کاغذهای پزشکی

همان‌طور که از نام این کاغذها مشخص است در زمینه‌های مختلف پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرند. همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره شد از این کاغذ به دو منظور اصلی مورد استفاده قرار می‌گیرد که شامل مصارف بسته بندی لوازم پزشکی و همچنین موارد مربوط به پرینت اطلاعات خروجی انواع دستگاه‌های آنالیز پزشکی می‌باشد.

انواع کاغذهای پزشکی کدام‌اند؟

کاغذهای پزشکی از نظر شکل به دو دسته انواع رولی و کتابی دسته‌بندی‌شده و انواع گوناگونی از اندازه و شکل را دارا می‌باشند. همچنین با توجه به نوع کاربرد نیز می‌توان انواع مختلفی برای این کاغذها در نظر گرفت که عبارت‌اند از: کاغذهای کتابی نوار قلب، فتال مانیتورینگ، الکتروشوک، تست ورزش، انواع مختلف کرپ‌های بیمارستانی، انواع کاغذهای کتابی پشت مارکر، کاغذهای رولی حرارتی معمولی و اسپیرومتری، کاغذهای یک، سه، شش و دوازده کاناله رولی، کاغذهای 21 و 5/21 سانتی آبی رنگ و…

سخن آخر

انواع کاغذهای بسته بندی پزشکی امروزه مطابق با استانداردهای تخصصی در زمینه بسته بندی لوازم پزشکی به عنوان یکی از بهترین روش‌ها به منظور بسته بندی شناخته می‌شوند و یکی از مزیت‌های استفاده از آن توانایی بسته بندی و حفظ استریل لوازمی است که دائما مورد استفاده قرار می‌گیرند و یک بار مصرف نیستند، به این صورت شما می‌توانید این لوازم را پس از مصرف و استریل نمودن به‌وسیله کاغذ پزشکی بسته بندی نمایید.

نوع دیگر این کاغذهای پزشکی نیز انواع مورد نیاز به منظور دریافت و پرینت اطلاعات به دست آمده از انواع دستگاه‌های آنالیز کننده پزشکی می‌باشند که خود این دسته از کاغذها نیز به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند که سعی شد در این مقاله به صورت مختصر به این دسته از کاغذهای پزشکی نیز اشاره شود.

در آخر، به منظور اطمینان از خرید انواع کاغذهای پزشکی با کیفیت و قیمت مناسب، توصیه می‌شود کالای مد نظر خود را از فروشگاه‌های معتبر در زمینه فروش کالای پزشکی خریداری نمایید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط