درمان طب
درمان طب

علت درد ساق پا در کودکان چیست؟

 درد استخوان ساق پا در کودکان، می‎تواند دلایل زیادی داشته باشد. اما گاهی اوقات به درستی نمی‎توان پی به علت آن برد. در برخی موارد شدت درد زیاد است، اما والدین هیچ اثری از جراحت یا ضربه پیدا نمی‌کنند. همین امر باعث نگرانی آنها خواهد شد. باید بدانید همه این دردها نشان‎ دهنده مشکلات و بیماری‌های جسمی کودک نیستند و در بسیاری از مواقع آنها به دردهای رشد نسبت داده می‎ شوند. در این شرایط فقط باید سعی کنید با استفاده از تکنیک‌های توصیه شده درد استخوان را تسکین دهید.

همچنین کودکان در طول روز فعالیت و تحرک زیادی دارند. در طی آن ممکن است با آسیب‌های جسمی زیادی مواجه شوند. از آنجا که در حین بازی بدن گرم است، دردی را حس نخواهند کرد. هنگام خواب شبانه اندام‌های بدن آرام شده و خود را برای بازسازی و ریکاوری آماده می‎کنند. اما قسمت‌های آسیب دیده شروع به حرکت کرده و در نتیجه درد آنها حس خواهد شد.  در هر صورت اگر احساس می‌کنید این دردها به صورت نامتعارف بروز می‎کنند، شاید بهتر باشد با یک متخصص مشورت نمایید.

چه موقع درد استخوان ساق پا در کودکان مربوط به رشد است؟

آیا علت درد استخوان ساق پا در کودکان مربوط به دردهای رشد است؟

دردهای رشد مربوط به رشد سیستم عضلانی و اسکلتی کودک می‎ شود. این درد در کودکانی که بین 3 تا 12 سال قرار دارند، رایج است. از آنها به عنوان مشکل یا بیماری جدی یاد نمی‎شود. کودک معمولا در طول شب از این درد شکایت می‎کند. دردهای رشد از کودکی به کودک دیگری متفاوت بوده و با شدت‌های مختلف بروز خواهد کرد. آنها در هر دو پا و در نواحی پشت ساق ، روی ران و پشت زانوها حس می‎شوند. دردهای رشد، اختلالی در رشد و فعالیت‌های روزمره کودک ایجاد نخواهد کرد. کودکان به راحتی می‎توانند در طول روز بازی کرده و کارهای شخصی خود را انجام دهند. بروز شکم درد و سردرد در این کودکان نیز دور از انتظار نخواهد بود.

برخی از متخصصان معتقد هستند که علت درد استخوان پا در کودکان می‎تواند مربوط به رشد متقارن استخوان و بافت‌های نرمی باشد که در اطراف آن وجود دارند. منظور از بافت‌های نرم همان رباط، عضلات و تاندون‌ها هستند. آنها بر این باور هستند که سرعت رشد استخوان‌ها بیش از بافت‌های نرم اطراف آن است به همین دلیل هماهنگی بین آنها وجود ندارد، این امر زمینه را برای بروز پا درد در کودکان مهیا خواهد کرد.

 درد استخوان ساق پا در کودکان مربوط به فعالیت و بازی

بیشتر کودکان پا درد را پس از گذراندن یک روز پرجنب و جوش تجربه می‎ کنند. به همین دلیل محققان فکر می‌کنند که میزان و نوع فعالیت و بازی کودکان می‎تواند علت درد استخوان ساق پا در آنها باشد. پا از جمله اندام‌هایی است که کودکان به دفعات از آن استفاده کرده و آن را تحت فشارهای مختلف (دویدن و پریدن)  قرار می‎دهند. بنابراین عضلات و استخوان‌ها تحت کشیدگی یا حتی ضربه قرار خواهند گرفت. در طی بازی کودک متوجه این موضوع نخواهد شد اما فعالیت شدید روزانه آثار خود را به صورت پادرد در شب و هنگام خواب نشان خواهد داد.

چگونه درد ساق پا در کودکان را تسکین دهیم؟

چگونه می توان درد ساق پا در کودکان را تسکین داد؟

اگر علت درد ساق پا در کودکان مربوط به دردهای رشد یا فعالیت بدنی شدید باشد، می‎توانید از تکنیک‌ ماساژ استفاده کنید. همچنین استفاده از کمپرس آب گرم نیز توصیه شده است. برخی والدین ترجیح می‎دهند از قرص‌های مسکن مانند استامینوفن یا ایبوپروفن استفاده کنند. باید بدانید مصرف خودسرانه این داروها برای کودکان توصیه نمی‎شود. چنانچه شدت درد زیاد و در عین حال علائم زیر نیز در کودک دیده می‎شود، بهتر است با یک متخصص مشورت داشته باشید:

  • روز درد تنها در یک پا
  • تب
  • سخت راه رفتن
  • لنگیدن
  • بروز بثورات پوستی
  • کاهش وزن
  • بروز درد و تورم

ارتباط درد استخوان ساق پا به کف پای صاف

قوس‌هایی که در کف پا وجود دارند مانع از ایجاد فشار بیش از حد به پا و کمر خواهند شد. به طور طبیعی انسان با کف پای صاف به دنیا می ‎آید. زمانی که کودک به سنین 3 تا 4 سالگی می‎رسد، قوس پا نیز شکل خواهد گرفت فعالیت بیش از حد کودکان در این سنین می‎تواند سبب بروز پا درد در آنها شود.

بیماری های جسمی و درد استخوان ساق پا در کودکان 

آیا بیماری های جسمی علت درد استخوان ساق پا در کودکان هستند؟

علت درد استخوان ساق پا در کودکان، بیشتر مربوط به بیماری‎ هایی نظیر پیچ‎خوردگی، شکستگی و کشیدگی است. با این حال برخی از بیماری‌های جدی وجود دارند که می‎توانند باعث بروز این درد شوند. آنها چندان شایع نیستند، با این حال دور از انتظار نیز نخواهند بود، از آن جمله می ‎توان به بیماری‌هایی مزمنی مانند آرتریت روماتوئید اشاره کرد.

این بیماری به طور خاص مفاصل را درگیر خواهد کرد. وقتی صحبت از آرتریت می‎شود یعنی با التهاب مفاصل مواجه هستیم. برای این بیماری درمان قطعی وجود ندارد. پزشکان سعی می‌کنند با استفاده از تکنیک‌های پزشکی از پیشرفت بیماری جلوگیری کرده تا میزان آسیب و عوارض به حداقل کاهش یابد.

امیدواریم از خواندن مطلب علت درد استخوان ساق پا در کودکان در سایت درمان طب لذت کافی را برده باشید، لطفا نظرات و پیشنهادات خود را در بخش نظرات سایت برای ما بنویسید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط