درمان طب
درمان طب

اسکراب و تفاوت اسکراب جراحی زنانه و مردانه

اسکرابها لباس های استریلی هستند که جراحان، پرستاران، تکنسین ها و افراد در ارتباط با بیماران میپوشند و به دو گونه اند : زنانه و مردانه 
این دسته از لباس های استریل به گونه ای طراحی شده تا ساده ترین حالت ممکن را دارا باشند یعنی بدون دوخت و طرح های اضافه ، قابلیت شست و شوی آسان و ارزان قیمت تا در صورت آسیب به راحتی و بدون هزینه ی زیاد قابل تعویض باشند.

مدل اسکراب

مدل اسکراب
مدل اسکراب

 اسکراب ها در دنیا یک طرح استاندارد را دارد که شامل بلوز آستین کوتاه و شلوار راسته است. قبل از سال ۱۹۴۰ استفاده از کلاه جراحی معمول و لازم نبود اما پس از کشف اهمیت ضد عفونی و استریل کردن در بین سال های ۱۹۴۰ تا ۱۹۵۰ کلاه جراحی هم به فرم اسکراب اتاق عمل اضافه شد. این لباس ها پنبه ای و یا پنبه / پلی استر است که در رنگهای سبز ، آبی ، کرم و بنفش تولید می شوند. تفاوت در رنگ لباس ها معمولا به منظور مشخص کردن قسمتی که فرد در آن مشغول به کار است استفاده می شود.
دلایل استفاده از این فرم های یکسان متفاوت است که در ادامه به تعدادی از آن ها می پردازیم.

  1. لکه و آلودگی ها روی این لباس به راحتی قابل مشاهده است و همچنین به دلیل استریل آسان فرم ها به سرعت تعویض و سترون می شوند.
  2. اگر کادر بیمارستانی با لباس های خود و مخصوصا لباس های خارج از محیط با بیماران در تماس باشند، افراد در برابر خطرات ، عفونت ها و عوامل بیماری زای متعددی قرار می گیرند. در نتیجه استفاده از اسکراب ها امنیت سلامتی بیماران را تضمین می کند.

البته این نکته حائز اهمیت است که کادر درمانی نمی توانند به طور مداوم از یک دست اسکراب استفاده کنند و باید بلافاصله پس از ورود و خروج از اتاق عمل و برخورد با فرآورده های خونی / پلاسمایی فرم خود را تعویض کنند . به منظور جلوگیری از تردد افراد با لباس های آلوده در محیط ، معمولا رنگ لباس های افراد در برخورد با موارد بالا با دیگر افراد متفاوت است.

اسکراب یکبار مصرف

با اینکه امروزه استفاده از اسکراب های یکبار مصرف برای کنترل بیماری ها توصیه می شود اما با یک حساب ساده متوجه می شویم با توجه به جمعیت کادر بیمارستانی در دنیا و تعداد اسکراب مورد نیاز آن ها تولید این لباس فرم به صورت یکبار مصرف مقدار بسیار زیادی زباله خطرناک بیمارستانی تولید می کند که معدوم کردن این مقدار برای دولت ها ممکن نیست.
پیش از همه گیری بیماری عفونت ام ار اس آ استفاده از اسکراب ها معمول نبود اما پس از این اتفاق تمامی کادر درمان به منظور حفاظت از سلامتی خود و بیماران از این لباس ها استفاده می کنند.

استفاده از اسکراب های یک شکل و یک رنگ علاوه بر دلایل بهداشتی جنبه ی تبلیغاتی برای بیمارستان را نیز دارد و نمایانگر اتحاد ، نظافت، زیبایی و امنیت در بیمارستان است .
ان اچ اس ( سازمان بررسی بیمارستان ها و کادر درمان در انگلستان) استفاده از روپوش سفید به تنهایی و بدون اسکراب را برای پزشکان و دندانپزشکان ممنوع اعلام کرده است.
تا پیش از قرن بیستم پزشکان و پرستاران از هیچ لباس و یا ماسک پزشکی در محیط درمانی استفاده نمیکردند پس از همه گیری آنفولانزای اسپانیایی کادر بیمارستان ها شروع به استفاده از دستکش های ضخیم پلاستیکی و ماسک های پارچه ای به منظور حفاظت خود از بیماری ها کردند. اما تاریخچه ی استفاده از اسکراب به شکل امروزی به سال ۱۹۷۰ باز می گردد.

همچنین امروزه در تمامی بیمارستان ها استفاده از لباس بیمارستان و بیمار الزامی شده است.

مدلهای اسکراب زنانه و مردانه

اسکراب های زنانه و مردانه

امروزه این لباس های فرم به گونه ای طراحی شده اند تا میکرو ارگانیسم ها را درون بافت خود نگه دارند و از انتشار عوامل بیماری زا جلو گیری کنند.
با اینکه اسکراب ها معمولا به گونه ای طراحی می شوند که برای خانم ها و هم آقایان مناسب باشند اما در برخی مدل و رنگ ها به دو دسته تقسیم می شوند .
این لباس فرم متعلق به فرد نیست و جزو دارایی های بیمارستان است که به کادر تحویل داده می شود و پس از استفاده به اتاق استریل رفته و تمام لباس ها استریلیزه می شوند.
قیمت یک دست لباس اسکراب کامل بین ۳۰ تا ۳۵ دلار متغیر است.

معروف ترین برند های تولید کننده ی اسکراب

  • Heart soul
  • Nurse mates
  • Koi
  • Healing hands
  • Dansko- Barco
  • Med couture

لباس های جراحی و استریل در سایز های متنوعی عرضه می شوند این سایز ها از xxs شروع شده و تا xl ادامه دارند .

 رنگ اسکراب ها:

رنگ لباس جراحان با دیگر اعضا کادر بیمارستان متفاوت است که معمولا شامل رنگ های طیف سرد و خنثی مثل سبز ، آبی ، خاکستری می شود . اما افراد دیگر می توانند از رنگ های متنوع تری استفاده کنند.

معرفی رنگهای مختلف اسکراب ها:

تفاوت رنگ اسکراب ها

رنگ سفید: در گذشته برای لباس کادر درمانی فقط از این رنگ استفاده می کردند زیرا نشان دهنده تمیزی و خلوص بود اما به دلیل اینکه پاک کردن لکه خون از روی لباس به طور کامل ممکن نبود به مرور کنار گذاشته شد .
رنگ سبز: نشان دهنده ی آرامش و صلح است ، لکه های خون را پوشش می دهد، موجب کاهش فشار خون بیمار می شود و همچنین در اتاق عمل تمرکز و دقت جراح را افزایش می دهد.
رنگ آبی : پرطرفدار ترین رنگ در بین پزشکان است چرا که لکه ها را آشکار نشان نمی دهد ، موجب دقت می شود و استرس بیمار را کاهش داده و موجب اعتماد او به پزشک می شود.
رنگ خاکستری: تا جایی که ممکن است از پوشیدن لباس فرم به این رنگ در بیمارستان خودداری کنید چرا که ممکن از غم و افسردگی بیماران را تشدید کند .
طبق مطالب گفته شده اگر محل کار شما الزامی برای پوشیدن رنگ خاصی ندارد سعی کنید از رنگ های متنوع استفاده کنید قطعا این انتخاب تاثیر به سزایی در روحیه شما و بیمارتان خواهد داشت.

همچنین طبق قانونی روپوش پزشکانی که با کودکان فعالیت و برخورد دارد باید دارای رنگ های خاصی باشد که در مقاله تاثیر طرح و رنگ روپوش پزشکی بر کودکان در سایت بیوتی سنتر بیشتر به آن پرداخته ایم.

و نکات پایانی:

با توجه به کلیه مواردی که در مورد اسکراب ها ذکر شد امید است در تمام بیمارستان های سراسر جهان امکانات لازم برای استفاده از این موارد با رعایت نکات بهداشتی ایجاد شود و همچنین راه حل مناسبی برای دفع زباله های بیمارستانی ایجاد شود تا تمامی کادر درمان بتوانند از اسکراب های یکبار مصرف استفاده کرده و زباله غیر قابل بازیافت نیز تولید نشود.

همچنین شما عزیزان می توانید انواع اسکراب ها و لباس بیمارستانی و پزشکی را به صورت مستقیم درسایت درمان طب جستجو نمایید و در هرجای ایران محصول خود را بیابید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط