درمان طب

قرص ونوستات و لاغری

مقالات پزشکی

۳۰ آذر ۱۴۰۰ 352 بازدید
درمان طب

قرص ونوستات و لاغری

ونوستات یک دارو برای کاهش وزن و لاغری است که در دو نوع به نام ارلستات با نسخه پزشک و Xenical بدون نسخه در داروخانه ها به فروش می رسند. این قرص توسط سازمان غذا و داروی آمریکا ( FDA ) در سال 1999 تایید گردید. ونوستات در قرص های لاغری ارلستات به میزان 60 میلی گرم و در قرص های Xenical  120 میلی گرم وجود دارد. قرص لاغری ونوستات در کنار مزایایی که دارد می توانند موانع مصرف و عوارض جانبی مختلفی داشته باشند. همچنین افراد بر اساس سن و شرایطی سلامتی خود در مصرف ونوستات باید جانب احتیاط را رعایت کنند.

ونوستات چقدر در کاهش وزن تاثیر دارد؟

ونوستات چقدر در کاهش وزن تاثیر دارد

در تحقیقات انسانی که بر روی ماده ونوستات در قرص های لاغری ارلستات انجام شده تعداد 3305 بیمار دارای اضافه وزن به دو گروه تقسیم شدند و به مدت چهار سال روی آن ها آزمایش صورت گرفت. گروه اول در روز سه بار از قرص ارلستات که دارای 120 میلی گرم ونوستات است دریافت می کردند و گروه دوم داروی مشابه ارلستات را در سه بار در روز مصرف می کردند.

در این شرایط همه افراد تحت آزمایش را به پیاده روی هر روزه تشویق می کردند و این افراد روزانه میزان کالری مصرفی را به ۸۰۰ کالری کمتر از حد معمول و مصرف چربی خوراکی را به ۳۰ درصد کالری محدود کرده بودند. متوسط کاهش وزن و لاغری در گروه اول با مصرف قرص ارلستات ۱۰٫۶ کیلوگرم و در گروه دوم با مصرف داروی مشابه میزان کاهش وزن ۶٫۲ کیلوگرم بود.

نتیجه انجام آزمایشات دیگر نشان داد که کاهش وزن و لاغری با قرص حاوی ونوستات در یک گروه 4/3 کیلوگرم بیشتر از گروهی است که این دارو را  مصرف نکردند اما یک سال بعد از لاغری با ونوستات در افراد دوباره وزن آن ها به حالت اول برگشت. نتایج تحقیقی دیگر دانشمندان را متوجه این موضوع کرد که رژیم غذایی کم کربوهیدرات بدون مصرف داروی لاغری به میزان  رژیم غذایی کم چرب به همراه مصرف ونوستات روی کاهش وزن موثر است.

مزایای قرص لاغری ونوستات چیست؟

قرص های لاغری حاوی ونوستات علاوه بر کاهش وزن دارای مزایایی شامل کاهش خطر دیابت نوع ۲ ، کاهش فشار خون و کاهش کلسترول بد (LDL) می شود. ونوستات تا 37 درصد می تواند خطر دیابت نوع دو را کاهش دهد. براساس تحقیقات انجام شده نوستات فشار خون را به مقدار بسیار اندکی کاهش می دهد و روی کاهش کلسترول (LDL) تاثیری مثبتی دارد.

عوارض جانبی قرص لاغری ونوستات چیست؟

مصرف تمامی داروها علاوه بر مزایایی که برای درمان یک بیماری دارند؛ عوارض جانبی را ممکن است برای فرد مصرف کنند نیز داشته باشند. بنابراین مصرف قرص های لاغری حاوی ونوستات نیز عوارض جانبی را برای اشخاصی که برای کاهش وزن از این دارو مصرف می کنند دارد.

علت بروز عوارض جانبی مصرف ونوستات معمولا جلوگیری ونوستات از جذب چربی توسط بدن است و ماندن چربی های هضم نشده در روده ها است که سبب ایجاد عوارض جانبی زیر می شود.

 1. دل درد، اسهال و نفخ و بعضی افراد دچار بی اختیاری مدفوع، شل شدن مدفوع و چرب بودن مدفوع نیز می شوند.
 2. جلوگیری از جذب ویتامین ‌های محلول در چربی از قبیل ویتامین A، D، E و K در طولانی مدت که باید به همراه آن مولتی ویتامین مصرف شود.
 3. این قرص از جذب برخی از داروها نیز جلوگیری کرده و سبب ایجاد مشکلات از قبیل مسمومیت کلیه می شود.
 4. وجود کهیر، تنفس دشوار، تورم صورت، لب‌ها، زبان یا گلو از جمله حساسیت های ناشی از مصرف قرص لاغری حاوی ونوستات است.
 5. درد شدید شکم ، درد شدید کمر،  خون در ادرار، یا ادرار دردناک و ایجاد مشکلات سنگ کلیه مانند ادرار کم، تورم در پاها یا مچ پا، احساس خستگی یا تنگی نفس و مشکلات کبدی مانند حالت تهوع، درد بالای معده، خارش، احساس خستگی، از دست دادن اشتها، ادرار تیره، مدفوع سفت، زردی پوست یا چشم از جمله عوارض استفاده از ونوستات است.

عوارض جانبی موقتی ناشی از مصرف ونوستات

عوارض جانبی موقتی ناشی از مصرف ونوستات

عوارض جانبی موقتی ونوستات در صورت ادامه این دارو کاهش پیدا می کنند و برای فرد مشکل خاصی را ایجاد نمی کنند. این عوارض موقتی شامل مدفوع چرب، لکه‌های روغنی زیر لباس زیر، رنگ نارنجی یا قهوه‌ای روغن مدفوع گاز و تخلیه روغنی مدفوع شل، نیاز فوری به دستشویی رفتن، عدم توانایی در کنترل حرکات روده افزایش تعداد حرکات روده، درد معده، حالت تهوع و درد مقعدی است. به توصیه بیشتر پزشکان از قرص لاغری حاوی ونوستات نباید بیشتر از 24 ماه استفاده کرد.

عوارض قرص ونوستات بر کبد، خشکی پوست و مشکلات گوارشی

مصرف قرص هایی که دارای ماده ونوستات هستند می توانند فرد را دچار مشکلات حاد گوارشی و کبدی و خشکی پوست کند که در ادامه به توضیح این عوارض می پردزایم.

عوارض قرص ونوستات بر کبد

کبد یکی از اعضای مهم بدن برای جذب و دفع مواد زاید بدن است که ترشح برخی از هورمون ها یکی از وظایف آن محسوب می شود. در اثر مصرف قرص ونوستات ممکن است اختلالی در عملکرد کبد بوجود آید بنابراین مصرف قرص ونوستات در بیماران دارای کبد چرب و نارسایی کبدی و بیماران کلیوی توصیه نمی شود.

عوارض قرص ونوستات در ایجاد مشکلات گوارشی

بیشتر داروها عوارض خود را روی سیستم گوارشی بدن نشان می دهند برای مثال استفاده از قرص ونوستات سبب بروز عوارض بسیار شایع گوارشی مانند درد معده، درد روده ها و درد مقعد می شود. همچنین فردی که قرص ونوستات مصرف می کند می تواند دچار اسهال، درد در هنگام دفع شود و در موارد حاد باقی ماندن چربی غذاها در روده ها باعث ایجاد دل پیچه، بی اختیاری مدفوع و مشکلات جدی روده ای گردد.

خشکی پوست با مصرف قرص های ونوستات

وجود چربی در بدن همیشه موجب افزایش وزن نمی شود و برای داشتن پوستی صاف و بدون چروک باید به صورت متعادل از چربی های مفید در رژیم غذایی استفاده شود. در صورتی که چربی به هر دلیلی جذب بدن نشود می تواند باعث خشکی پوست و چروک شدگی آن شود و سبب پیرتر به نظر رسیدن چهره شود. یکی از عوارض مصرف قرص لاغری ونوستات همین خشکی پوست، خشکی مفاصل و کاهش سطح قند خون است. بنابراین افراد دیابتی که دارای سطح قند خون پایینی هستند نباید از قرص ونوستات استفاده کنند.

چه کسانی نباید قرص ونوستات مصرف کنند ؟

افراد دارای شرایط خاص مانند زنان باردار و یا مبتلا به بیماری های خاصی مانند سنگ کلیه ، کیسه صفرا ،پانکراتیت ،  تیروئید، کبد ، بیماری کلیوی، پیوند عضو و  اختلال خوردن (بی اشتهایی یا پرخوری) باید قبل از مصرف قرص ونوستات با پزشک معالج مشورت کنند. علت اینکه در دوران بارداری نباید به هیچ عنوان از قرص لاغری ونوستات برای کاهش وزن استفاده کرد این است که ترکیبات موجود در قرص ونوستات جذب ویتامین‌ها و رساندن مواد مغذی جنین را برای بدن سخت‌ می‌ کنند. همچنین بعد از دوران بارداری و در طول شیردهی نیز برای مصرف قرص ونوستات باید با پزشک خود مشورت کنید.

افراد دارای شرایطی مانند داشتن حساسیت به مواد موجود در ترکیب قرص ونوستات،  مبتلا به سو جذب مانند ناتوانی در جذب غذا و مواد معدنی، نداشتن اضافه وزن زیاد و  پیوند عضو یا سیکلوسپورین نباید از قرص ونوستات استفاده نمایند.

ممنوعیت مصرف ونوستات برای کودکان

به دلایل مختلف استفاده از قرص لاغری ونوستات در کودکان زیر ۱۲ سال و مصرف قرص لاغری اورلیستات در افراد زیر ۱۸ سال ممنوع است. زیرا استفاده از مواد غذایی متنوع برای تکمیل مراحل رشد در کودکان ضروری است و در صورت مصرف، این قرص تاثیر بدی بر بدن کودک گذاشته و سبب  لاغری شدید و خشکی بدن در کودکان می شود. اگر کودکی دچار اضافه وزن زیادی است باید غذاهای مصرف او را کنترل کرده و انجام فعالیت های بدنی توسط کودک را افزایش داد تا فرایند چربی سوزی در بدن کودک بالا برود.

چگونه قرص لاغری ونوستات را مصرف کنیم؟

چگونه قرص لاغری ونوستات را مصرف کنیم

نحوه مصرف این قرص در بزرگسالان در سن 12 سال به بالا روزانه 120 میلی گرم است به عبارت دیگر 40 میلی گرم از دارو لاغری بعد از هر وعده غذایی چرب یا یک ساعت پس از غذا باید مصرف شود. هنگام مصرف قرص ونوستات نباید در هر وعده غذایی چربی بیشتر از 30 درصد کالری دریافت کنید؛ مثلا برای مصرف 1200 کالری در روز باید فقط 360 کالری آن از چربی تامین شود و بقیه آن از سایر مواد غذایی غیر چرب گرفته شود.

 1. قرص ونوستات طبق دستور مصرف  روی جعبه یا نسخه دکتر و بدون کم و زیاد کردن دُز باید مصرف شود. پس از مطالعه برشور داخل جعبه دارو سوالات خود را از پزشک بپرسید.
 2. قرص ونوستات باید در جایی دور از نور و رطوبت نگهداری شود و در صورت گذشتن تاریخ انقضا مصرف باید دور ریخته شود.
 3. از توصیه مصرف قرص ونوستات به دیگران و افرادی که دچار بیماری بولیمیا یا اختلال در خوردن هستند خودداری کنید.
 4. در دوران مصرف قرص ونوستات برای اطمینان از میزان چربی مواد غذایی که می خورید باید برچسب اطلاعات غذایی روی آن را مطالعه کنید.
 5. مصرف قرص ونوستات برای لاغری قسمتی از رژیم غذایی است و باید در کنار آن برنامه غذایی مشخص داشته و ورزش کنید. برای داشتن برنامه غذایی استاندارد می توانید از پزشک و متخصص تغذیه مشورت بگیرید.
 6. همراه با مصرف قرص ونوستات باید قرص های ویتامین نیز مصرف کنید زیرا ونوستات مانع جذب ویتامین های محلول در چربی می شود. نحوه مصرف قرص های ویتامین حداقل دو ساعت پس از خوردن قرص ونوستات و یا قبل از خواب توصیه می شود.

نکاتی مهمی که نباید در طول دوران مصرف قرص ونوستات انجام دهیم شامل مواردی چون پرهیز از خوردن غذاهای پر چرب زیرا عوارض جانبی متعددی را باعث می شود، نخوردن سیکلوسپرین سه ساعت قبل و سه ساعت پس از خوردن قرص ونوستات و عدم استفاده لووتیروکسین چهار ساعت قبل و چهار ساعت پس از خوردن ونوستات است.

تداخلات دارویی قرص لاغری ونوستات چیست؟

اگر بیماری خاصی دارید و برای درمان دارو مصرف می کنید باید برای استفاده از قرص ونوستات از تداخلات دارویی آن با سایر داروها مطلع شوید که می توانید از پزشک یا متصدی داروخانه در این زمینه سوال کنید.

داروهایی مانند آمیودارون سیکلوسپورین انسولین یا داروی دیابت خوراکی، داروهای ایدز و داروی تشنج می توانند با مصرف قرص ونوستات تداخل داشته باشند. همچنین سایر دارو مانند داروهای بدون نسخه، ویتامین‌ها و محصولات گیاهی با قرص لاغری ونوستات تداخل دارند. حتی مصرف ویتامین E یا مواد معدنی حاوی بتاکاروتن رقیق کننده خون مثل داروهای وارفارین، کومادین و ​​ژانتوون می توانند در زمان مصرف ونوستات تداخل دارویی ایجاد کنند.

اگر می خواهید با مصرف قرص ونوستات وزن خود را کاهش داده و لاغر شوید بهتر است بدانید که مصرف این قرص بر سیستم گوارشی عوارض جانبی بدی را به جا می گذارد. برای اینکه در نتیجه مصرف قرص ونوستات کاهش وزن صورت گیرد و شخص لاغر شود باید رژیم غذایی مناسب و برنامه ورزشی منظمی نیز در نظر گرفته شود. همچنین مصرف غذاهای کم چرب و کم کالری، مصرف بیشتر پروتئین ها و کاهش مصرف کربو هیدارت ها از جمله عواملی هستند که در کاهش وزن تاثیر زیادی دارند.

دفع چربی توسط قرص چربی سوز ونوستات

قرص چربی سوز ونوستات
قرص چربی سوز ونوستات

از عوارض شایع مصرف قرص ونوستات مدفوع چرب و روغنی و مدفوع بد بو به دلیل وجود حجم بالای چربی در آن است. علت این مشکل این است که ونوستات از جذب چربی توسط بدن جلوگیری می کند و این چربی در روده باقی می ماند و هضم و جذب نمی شود و در نهایت از بدن دفع می شود.

قرص های لاغری ونوستات یک قرص چربی سوز است که حاوی ترکیبات مهارکننده چربی است و اجازه ورود چربی را به چرخه متابولیسمی بدن نمی دهد. همچنین وجود دو ماده کافئین و افدرین در این قرص ها سبب می شود شخص مصرف کننده میزان مصرف کالری بالایی داشته باشد. افزایش مصرف کالری دو علت دارد یکی افدرین  سبب باز شدن ریه ها شده و اکسیژن رسانی به سلول ها افزایش می یابد که این فرایند سبب مصرف انرژی و سوختن کالری بیشتر می شود. دلیل دیگر وجود کافئین و اندروفین است که باعث افزایش تولید گرما و در نتیجه سوزانده شدن بیشتر کالری می گردد. در نهایت کاهش وزن در اثر مصرف قرص های ونوستات و افزایش مصرف انرژی اتفاق می افتد.

جمع بندی

برای کاهش وزن و لاغری روش های متنوع غذایی، دارویی و ورزشی وجود دارد. مصرف قرص لاغری ونوستات یکی از روش های دارویی برای لاغری است که ممکن است در حین مصرف فرد را دچار عوارض جانبی خطرناکی کند. در صورتی که قرص ونوستات را بدون نسخه پزشک خریداری و مصرف کنید و یا مقدار آن را کم یا زیاد کنید می تواند در اثر اختلال در فرآیند جذب ویتامین های محلول در چربی بدن را با مشکل کمبود ویتامین مواجه کند. بنابراین برای اینکه از مصرف قرص ونوستات به منظور کاهش وزن نتیجه خوبی بگیرید بهتر است آن را زیر نظر پزشک مصرف نمایید.

درمان طب مرکز فروش تجهیزات پزشکی، ماسک و فروش انواع دستکش پزشکی با کیفیت می باشد، همچنین تولید بسیاری از لوازم مصرفی پزشکی از جمله انواع رول ملحفه یکبار مصرف، لباس پزشکی و… از تخصص های تیم درمان طب می باشد

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط