درمان طب
درمان طب

روش دوخت ماسک پارچه ای پزشکی

طبق تحقیقات انجام شده در سراسر دنیا، استفاده از ماسک امکان انتقال این ویروس را تا حد زیادی کاهش می‌دهد و به همین دلیل محققات و متخصصان بهداشت مصرف روزانه ماسک را توصیه می‌کنند. انواع ماسک پارچه‌ای، فیلتردار، پزشکی و یکبار مصرف در بازار برای استفاده شما موجود می‌باشد اما با این وجود بعضی افراد از ماسک‌های پارچه‌ای خانگی استفاده می‌کنند.

یکی از مزایای استفاده از ماسک‌های پارچه‌ای چندبار مصرف بودن آن‌هاست. به‌طوری که پس از هربار استفاده با یکبار شستشو می‌توانید دوباره از ماسک خود استفاده کنید. به‌علاوه ماسک‌های نخی پارچه‌ای پوست صورت شما را کمتر اذیت می‌کنند و شما در حفظ نکات بهداشتی راحت‌تر خواهیدبود. در ادامه به آموزش دوخت چند نوع مختلف از ماسک‌‌های پارچه‌ای به همراه الگوی‌ آن‌ها خواهیم پرداخت

روش دوخت ماسک پارچه‌ای ساده

یکی از انواع ماسک‌‌های پارچه‌ای که مورد تایید سازمان بهداشت جهانی و توصیه شده توسط پزشکان است، ماسک‌های پارچه‌ای به شکل زیر هستند که به علت شکل خاصی که دارند به خوبی روی بینی و اندام تنفسی شما را می‌پوشانند.

وسایل مورد نیاز برای دوخت ماسک پارچه‌ای

  • مقداری پارچه نخی ( اگر پارچه نو در دسترس ندارید، می‌توانید از پارچه لباس‌های قدیمی خود نیز استفاده کنید. )
  • نخ و سوزن
  • کش برای دو طرف ماسک
  • خط کش و یا متر خیاطی
  • کاغذ و خودکار برای رسم الگوی ماسک

روش دوخت ماسک

ابتدا الگوی داده شده در پایین را با توجه به سایز مورد نیاز خود بر روی کاغذ رسم کنید. سپس، الگوی برش داده شده را بر روی پارچه‌ مورد نظر خود قرار داده و پارچه را برش دهید. توجه کنید که باید از الگوی داده شده چهار قطعه برش دهید. به این ترتیب می‌توانید ماسک دولایه تهیه کنید.

ابتدا دو نیمه را به یکدیگر بدوزید تا یک لایه از ماسک به دست آید. سپس نقاطی که در الگو به عنوان درز نشان داده شده را به سمت داخل تا کرده و بدوزید. حالا دو نیمه دیگر را به یکدیگر دوخته و سپس درزهای آن را مثل لایه قبلی به سمت داخل بدوزید. بعد از این که دو لایه ماسک را به صورت جداگانه آماده کردید، وقت آن است که دو لایه را به یکدیگر طوری بدوزید که یک لایه به‌نظر برسند. در این مرحله شما باید کشی که برای ماسک خود آماده کرده بودید را اندازه کرده و به دو طرف ماسک متصل کنید. برای این کار می‌توانید از دو روش استفاده کنید.

روش دوخت ماسک

روش اول متصل کردن کش به ماسک: در این روش شما می‌توانید به سادگی دو انتهای کش را به دو سمت ماسک از بالا و پایین کوک بزنید.

روش دوم: روش دیگری که ممکن است کمی سخت تر باشد اما با استفاده از آن ماسک شما در نهایت تمیزتر از آب در می‌آید این است که دو تکه کش را طوری گره بزنید که شکل دایره‌ای بگیرند. سپس آن‌ها را در دو طرف ماسک قرار داده و دولایه را به داخل و روی کش‌ها تا کرده و کوک بزنید. مطمئن شوید که گره کش زیر قسمت تا زده قرار بگیرد و سپس آن را اتو کنید. ماسک پارچه‌ای شما حالا آماده استفاده است.

ماسک پارچه‌ای بدون چرخ خیاطی

در این روش شما به سادگی و بدون نیاز به دوخت و دوز زیاد و چرخ خیاطی می‌توانید در چند دقیقه ماسک بهداشتی خود را آماده کنید.

وسایل مورد نیاز برای تولید ماسک پارچه‌ای بدون چرخ خیاطی

مقداری پارچه به شکل مربع، سوزن و نخ، دو تکه کش

 اول) در این مرحله باید پارچه مربعی که از قبل آماده کرده بودید را از وسط تا زده و طوری بدوزید که یک لایه به‌نظر برسد.

دوم) حالا پارچه آماده شده را دوباره از بالا و پایین به سمت داخل تا زده و کوک بزنید.

سوم) در این مرحله مطابق شکل، کش‌هایی که از قبل سایز زده و تهیه کرده بودید را وارد پارچه مستطیلی شکل کرده و به فاصله حدود ۱۰-۱۵ سانتی متر با توجه به سایز مورد نیاز خود قرار دهید.

مرحله چهارم) کش‌ها را در جای خود ثابت نگهدارید. برای این‌کار می‌توانید از سوزن ته گرد و یا سوزن خیاطی نیز استفاده کنید. حالا دو طرف پارچه مستطیلی شکل را از روی کش‌ها به سمت داخل تا بزنید.

مرحله پنجم) در این مرحله شما باید با دقت دو طرف ماسک را که به داخل تا زده شده‌اند را به صورت عمودی کوک زده و بدوزید. سپس ماسک آماده شده، مخصوصا نواحی دوخته شده را به خوبی اتو بزنید.

مرحله ششم) ماسک شما آماده است. آن را برروی صورت خود قرار داده و مطمئن شوید که کاملا روی صورتتان فیکس شود.

الگوی دوخت ماسک سه بعدی

الگوی دوخت ماسک سه بعدی

این‌روزها به علت جهانی بودن کووید ۱۹ همچنان نیاز است که تا ریشه کن شدن این ویروس مراقبت‌های بهداشتی به خوبی رعایت شود. به همین منظور انواع جدیدی از ماسک‌های پارچه‌ای وارد بازار شدند که به منظور حفظ بیشتر سلامتی ما تهیه و طراحی شده‌اند. یکی از انواع این ماسک‌های جدید که در بازار به نام ماسک‌های سه بعدی شناخته می‌شوند، به شکل زیر است. این ماسک به دلیل طراحی منحصر بفردش، به خوبی صورت را پوشانده و تا حد زیادی از نفوذ ویروس کرونا به بینی و دهان شما جلوگیری می‌کند.

روش دوخت ماسک‌های سه بعدی

آموزش دوخت ماسک‌های سه بعدی

وسایل مورد نیاز برای دوخت ماسک‌های سه بعدی

مقداری پارچه نخی با تراکم بالا به منظور جلوگیری از نفوذ ویروس، کش باریک، قیچی، نخ وسوزن، کاغذ و خودکار برای رسم الگو

روش دوخت:‌ابتدا الگوی داده شده را به شکل زیر بر روی کاغذ رسم کنید. اندازه های الگو به صورت تقریبی است و شما می‌توانید این اندازه‌ها را به نسبت سایز صورت خود تغییر دهید.

روش دوخت دوخت ماسک‌های سه بعدی

بعد از آن که الگو را کشیدید، دو قطعه پارچه از روی الگو برش بزنید. می‌توانید برای رعایت بیشتر نکات بهداشتی یک لایه پارچه دیگر را به عنوان فیلتر انتخاب کرده و بین این دو لایه قرار دهید. در مرحله بعد باید این دو لایه را به یکدیگر بدوزید و سپس با توجه به الگو، پارچه را از روی خطوط افقی نشان داده شده تا زده و اتو کنید.

پس از آن، این قسمت‌ها را با چرخ خیاطی و یا با دست و به شکل‌ کوک‌های ریز بدوزید. پارچه شما حالا باید تا حدودی شکل ماسک را به خود گرفته باشد. در این مرحله دو طرف ماسک که محل قرارگرفتن کش خواهد بود را به سمت داخل تا بزنید و کش‌ها را در میان آن قرار دهید و سپس قسمت‌های تازده را به مساک بدوزید. برای اطمینان بیشتر یک‌بار دیگر تمام نقاط ماسک را به خوبی اتو زده و سپس از ماسک سه بعدی دست‌دوز خود استفاده کنید.

روش دوخت ماسک پارچه‌ای برای کودکان

آموزش دوخت ماسک پارچه‌ای برای کودکان

با استفاده از روش‌هایی که در بالا گفته شد می‌توانید در سایز کوچک‌تر ماسک مناسبی فرزندتان نیز تهیه کنید. گاهی کودکان با پشت گوش بودن کش ماسک کنار نمی‌آیند و ممکن است شما نیز به دنبال راه چاره و یا ماسک مناسبی برای حل این مشکل باشید.

برای این‌کار، می‌توانید از الگوی تمام ماسک‌هایی که در بالا گفته شد استفاده کنید. با این تفاوت که یک کش بزرگ دایره‌ای شکل تهیه کرده ( می‌توانید کش را گره زده  و به شکل دایره در بیاورید ) و سپس، دو طرف کش را در دو سمت ماسک قرار دهید و با تا زدن ماسک به سمت داخل و دوختن آن، کش را در جای خودش محکم کنید. به این ترتیب کش ماسک پشت سر فرزند شما قرار می‌گیرد و دیگر مزاحمتی برای گوش‌هایش ایجاد نخواهد کرد.

شما می توانیدانواع ماسک را درفروشگاههای سراسر ایران در سایت درمان طب پیدا کنید.

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط