درمان طب
درمان طب

شارژ کپسول اکسیژن و پرکردن کپسول اکسیژن شبانه روزی

به خاطر شرایط کنونی و همچنین نیاز سریع بیماران تنفسی به دستگاه کپسول اکسیژن در منزل ، بدست آوردن اطلاعات کلی درباره مراکزی که خدمات پر کردن کپسول اکسیژن و نحوه استفاده از آن را انجام می دهند، بسیار حائز اهمیت می باشد.در واقع با توجه به حساس و حیاتی بودن این دستگاه ، در این مقاله قصد داریم آدرس مراکز شارژ کپسول اکسیژن در تهران و کرج را معرفی نمائیم. پیشنهاد می کنیم تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

افزایش بیش از حد نیاز مردم به مراکز خدمات پزشکی در شهرهای بزرگ کشور از جمله تهران و کرج ، باعث شده است تا تعداد این مراکز روز به روز در حال افزایش باشد. یکی از خدمات بسیار مهمی که بسیاری از مراکز ارائه می دهند شارژ کپسول اکسیژن بیماران تنفسی می باشد.

شما میتوانید مراکز شارژ کپسول را در سایت درمان طب دنبال کنید

آدرس : اصفهان

ایمیل :درمان طب

 زمان  شارژ کردن کپسول اکسیژن پزشکی 

مدت زمان پر و شارژ کپسول اکسیژن پزشکی چقدر است؟

 مراکز مختلفی به صورت تمام وقت در حال ارائه خدمات پزشکی به بیماران می باشند. یکی از این خدمات زمان و نحوه شارژ کپسول اکسیژن  است که بسیار مهم می باشد. در واقع در شرایطی که بیمار شرایط مساعدتری دارد و دستگاه اکسیژن رو به اتمام است باید با رعایت نکاتی هر چه سریعتر اقدام به پر کردن کپسول اکسیژن نمائید.

دستگاه شارژ اکسیژن در ابعاد و اندازه های مختلف و برای بیماران مختلف ارائه می گردد.

مدت مصرف کپسول شارژ شده نوع کپسول
بسته به میزان  تنظیم شده  ۱۵  تا ۲۰ دقیقه ۲ لیتری
بسته به میزان  تنظیم شده  ۳۰ تا ۵۰ دقیقه ۵ لیتری
بسته به میزان  تنظیم شده    ۹۰ الی ۱۲۰ دقیقه ۱۰ لیتری

کپسول 10 لیتری با فشار 110،که بیشتر برای بیماران تنفسی و قلبی عروقی تجویز می باشد در دو سایز متفاوت(کوتاه و بلند) و با وزن 145 کیلوگرم ارائه می شود.این کپسول با جریانهای مختلف و زمانهای مختلف به شکل زیر قابل استفاده می باشد:

 • 1:30 ساعت زمان با جریان 10 لیتر بر دقیقه
 • 3:30 ساعت زمان با جریان 5 لیتر بر دقیقه
 • 4 ساعت زمان با جریان 4 لیتر بر دقیقه
 • 5:30 ساعت زمان با جریان 3 لیتر بر دقیقه
 • 8 ساعت زمان با جریان 2 لیتر بر دقیقه
 • 16 ساعت زمان با جریان1 لیتر بر دقیقه 
 • تعویض شارژ کپسول اکسیژن پزشکی چه زمانی است
زمان تعویض شارژ کپسول اکسیژن پزشکی

تاریخ انقضای مشخصی برای کپسول اکسیژن وجود ندارد . با این حال نکاتی برای تعویض و شارژ کپسول اکسیژن وجود دارد که حتما باید رعایت شود.

در صورتی که کپسول اکسیژن شما پر است و از آن استفاده نمی کنید تا دو سال فرصت استفاده از آن را دارید اما طبق اظهارات شرکت BOC انگلیسی ، این کپسول پر که هیچ استفاده ای از آن نشده است تا 3 سال قابل استفاده می باشد.

بهترین حالت تعویض و شارژ دستگاه اکسیژن  قبل از رسیدن عقربه نمایشگر، زیر فشار ۲۰۰ psi می باشد.

اگر کپسول کاملا پر باشد فشار ۲۰۰۰ psi را نشان می دهد.

 تعویض کپسول اکسیژن چه وقتی میباشد

بهترین زمان تعویض کپسول اکسیژن

 زمان تعویض کپسول اکسیژن با توجه به موارد زیر سنجیده ، بررسی و انجام می شود:

 • بررسی مداوم نمایشگر فشار: اینکار جهت اطمینان از به اتمام نرسیدن شارژ کپسول اکسیژن انجام می شود.
 • جدا کردن دستگاه مانومتر در صورت عدم استفاده از دستگاه
 • بررسی شیر دستگاه

لازم به ذکر است زمانی که عقربه نمایشگر دستگاه اکسیژن به ناحیه قرمز رنگ یعنی پایینترین درجه برسد، بدین معنی است که زمان تعویض کپسول اکسیژن فرارسیده است.

سخن آخر

شاید در ظاهر ساده بنظر بیاید اما توجه به خلوص بسیار بالای اکسیژن باید با نحوه استفاده درست از دستگاه اکسیژن به خوبی آشنایی داشته باشید زیرا در صورت عدم رعایت بعضی از نکات ممکن است جان بیمار به خطر بیفتد. نکاتی که در اینباره وجود دارد به شرح زیر می باشد:

 • باید دقت داشته باشید که جهت تست کردن دستگاه اکسیژن ، به منظور پر بودن و یا خالی بودن آن به هیچ عنوان از مواد اشتعال زا و حرارت استفاده نکنید، زیرا دستگاه اکسیژن دارای قابلیت اشتعال زایی بوده و این کاربسیار خطرناک می باشد.
 • برای تمیز کردن دستگاه هرگز از روغن استفاده نکنید.
 • در صورتی که کپسول اکسیژن دارای ضربه خوردگی باشد باید هر چه سریعتر اقدام به تعویض دستگاه نمائید.
 • استفاده از مانومترهای برنجی که دارای کیفیت بهتری هستند ، مانع از نشست اکسیژن به بیرون و در نتیجه استفاده بیشتر و بهتر خواهد بود.

شما عزیزان می توانید برای خرید تجهیزات و لوازم پزشکی به صورت مستقیم از سایت درمان طب اقدام فرمایید و از انواع کپسول اکسیژن  با بهترین قیمت و کیفیت در فروشگاه های مختلف دیدن فرمایید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط