درمان طب
درمان طب

ماسک تنفسی فیلتر دار و انواع، کارایی و بررسی نکات مهم در خرید و استفاده از آن

تا همین چند سال پیش ماسک تنفسی اغلب تنها توسط پزشکان و پرستاران و دیگر کارکنان در حوزه های بهداشت و سلامت استفاده می شد ولی در ماه های اخیر، این ماسک پزشکی به واسطه پیدایش ویروس کووید 19 و همه گیری آن تقریباً توسط تمام مردم دنیا استفاده می شود و به کارگیری آن نه تنها یک گزینه، بلکه یک اجبار و ضرورت محسوب می شود. از این رو داشتن اطلاعات راجع به ماسک های تنفسی و انواع آن از سویی و طرز صحیح استفاده از آن از سوی دیگر، می تواند به ما کمک کند تا از این ابزار بهداشت شخصی بهترین استفاده را به عمل بیاوریم و سلامت خود را تا حدود زیادی تضمین کنیم.

به همین دلیل در این مقاله اطلاعاتی را درباره ماسک تنفسی فیلتر دار در اختیار شما قرار می دهیم که امیدواریم برای شما سودمند باشد.

ماسک تنفسی 

ماسک تنفسی چیست؟

ماسک تنفسی یک ماسک محکم است که دهان و بینی را به طور کامل می پوشاند. هر ماسک تنفسی در صورت استفاده صحیح، پوشش مناسبی ایجاد می کند و باعث محافظت دو طرفه می شود و هوای ورودی و خروجی کاربر را در سطح کارآیی تعیین شده توسط ماسک (نیم صورت و تمام صورت) فیلتر می کند.

 ماسک تنفسی و انواع آن

انواع ماسک تنفسی

سه نوع ماسک تنفسی

 1. ماسک های تنفسی یک بار مصرف از سری N95
 2. ماسک های تنفسی یک بار مصرف نیم صورت
 3. ماسک های تنفسی یک بار مصرف تمام صورت

همه ماسک های تنفسی یکبار مصرف دارای دو کش یا بند، یک قطعه فلزی برای ثابت ماندن روی بینی و یک نشان ایمنی هستند؛ به عنوان مثال عبارت N95 روی آن ها وجود دارد و دارای تأییدیه مراکز بهداشتی هستند. ماسک های تنفسی یکبار مصرف عمدتاً توسط کارکنان بخش های مراقبت های بهداشتی و کارکنانی(پلیس، آتش نشانی، امدادگران، واکنش اضطراری و غیره) استفاده می شود که می توانند در حین کار در معرض عوامل بیماری زا در هوا قرار گیرند. ماسک های تنفسی یکبار مصرف هستند و در صورت استفاده صحیح از راندمان بالایی برخوردارند.

 نیم صورت و تمام صورت

ماسک های نیم صورت / تمام صورت

 ماسک های تنفسی یکبار مصرف هستند و همگی دارای دو مجموعه بند، یک بخش که جلوی دهان قرار می گیرد و دو فیلتر هستند. ماسک های نیم صورت ناحیه بینی و دهان را پوشش می دهند، در حالی که ماسک های تنفسی تمام صورت، کل صورت را پوشش می دهند. هر دوی این ماسک های تنفسی، محافظت کامل روی بینی و دهان ایجاد می کنند و هوای ورودی و خروجی را فیلتر می کنند. تفاوت بارز بین ماسک های تنفسی یکبار مصرف و نیم صورت در این است که در ماسک های تنفسی نیم صورت/تمام صورت، کاربر می تواند از طریق فیلترهای مختلف برای برآوردن الزامات ایمنی مختلف، بدون نیاز به تغییر کامل ماسک تغییر حالت دهد.

 حفاظت ماسک تنفسی فیلتردار

طبقه بندی حفاظت ماسک تنفسی فیلتردار
 • N95 : حداقل 95 درصد ذرات معلق در هوا را فیلتر می کند. در برابر روغن مقاوم نیست.
 • N99 : حداقل 99 درصد ذرات معلق در هوا را فیلتر می کند. در برابر روغن مقاوم نیست.
 • N100: حداقل 99.97 درصد از ذرات معلق در هوا را فیلتر می کند. در برابر روغن مقاوم نیست.
 • R95 : حداقل 95 درصد ذرات معلق در هوا را فیلتر می کند. تا حدودی در برابر روغن مقاوم است.
 • P95 : حداقل 95 درصد ذرات معلق در هوا را فیلتر می کند. در برابر روغن بسیار مقاوم است.
 • P99 : حداقل 99 درصد ذرات معلق در هوا را فیلتر می کند. در برابر روغن بسیار مقاوم است.
 • P100 : حداقل 99.97 درصد از ذرات معلق در هوا را فیلتر می کند. در برابر روغن بسیار مقاوم است.

در چه موارد باید از ماسک های تنفسی سوپاپ دار استفاده کرد

موارد استفاده از ماسک های تنفسی سوپاپ دار

طبق گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، مردم باید از ماسک برای جلوگیری از شیوع ویروس کووید 19 استفاده کنند، اما به کارگیری از ماسک هایی که دارای سوپاپ بازدم هستند، لزومی ندارد.

ماسک هایی با سوپاپ های یک طرفه برای استفاده در کارهای ساختمانی در نظر گرفته شده است و به کاربران اجازه می دهد در هوای فیلتر شده تنفس کرده و هوای گرم و مرطوب را از طریق سوپاپ ماسک خارج کنند.

این سوپاپ ها گرما و رطوبت داخل ماسک ها را کاهش می دهند و استفاده از آن ها را برای مدت طولانی راحت تر می کنند. اما استفاده از آن ها مانع از شیوع بیماری های عفونی نمی شود. همان طور که می دانید دلیل اصلی استفاده از ماسک در دوران همه گیری کرونا ویروس، جلوگیری از انتقال قطرات تنفسی به هوا در هنگام سرفه، عطسه یا صحبت کردن است. اما هنگامی که یک ماسک دارای سوپاپ است، قطرات تنفسی از طرف کاربر به هوا منتقل می شود و می تواند به افراد دیگر سرایت کند.

فرق ماسک تنفسی فیلتردار با ماسک های معمولی

تفاوت ماسک تنفسی فیلتردار با ماسک های معمولی

 فیلتردار

 • این ماسک های تنفسی، چنانچه به درستی استفاده شوند، ذرات موجود در هوا را فیلتر کرده و به کاهش تعداد ذرات یا میکروب هایی که فرد در آن تنفس می کند، کمک می کنند.
 • ایده آل برای محافظت در برابر PM2.5: (PM2.5 به ذرات معلق در جو (PM) اشاره دارد که قطر آن ها کمتر از 2.5 میکرومتر است.)
 • محافظت خوبی از دهان و بینی به عمل می آورند.

 معمولی یا ماسک جراحی

 • به عنوان ماسک جراحی ساخته شده اند و برای محافظت از ریه ها در برابر خطرات ناشی از استنشاق ذرات معلق در هوا مانند PM2.5 طراحی نشده اند.
 • معمولاً برای یک منظور خاص (به عنوان مثال جراحی توسط جراح) استفاده شده و پس از آن امحاء می شود.
 • از ورود ذرات بزرگ مانند آب دهان یا مخاط به محیط جلوگیری می کند. اگر فرد سرفه یا عطسه کند، ماسک جراحی به جمع آوری ذرات آن کمک می کند.
 • معمولاً محکم روی صورت قرار نمی گیرد زیرا ممکن است در اطراف لبه های آن و صورت فاصله ایجاد شود.

مزیت و فرق ماسک های تاشو و کاسه ای

مزایا و تفاوت های ماسک های تاشو و کاسه ای

 تاشو

ماسک های تاشو از جمله سری FFP2 و FFP3 یا سری N95 و N99 راندمان های متفاوتی در مقابل فیلتراسیون ذرات موجود در هوا دارند. اما به دلیل فیزیک متفاوت صورت و اختلاف ظاهر کاربران، قابلیت اطمینان ماسک های تاشو متغیر است.

 کاسه ای

ساختار این نوع ماسک ها یکپارچه است و قالبی شبیه کاسه دارد. این ماسک ها به دلیل اینکه ساختاری یکپارچه دارند، در برابر نفوذ ذرات موجود در هوا، حفاظت بهتر و بیشتری را فراهم می کنند و به دلیل شکل و ظاهری که دارند، مدت زمان بیشتری دوام می آورند. این نوع ماسک ها در دو نوع سوپاپ دار و فاقد سوپاپ موجود هستند. نوع سوپاپ دار این نوع ماسک ها برای استفاده پزشکان در مراکز درمانی توصیه می شود. هم چنین ماسک های کاسه ای به دلیل نحوه قرار گرفتن و قالب کاسه ای شکل و همین طور اندازه های مختلف موجود، روی صورت به خوبی قرار می گیرند و راندمان بالایی دارند.

 عمرمفیدماسک فیلتردار ومدت زمان استفاده از ماسک فیلتردار

مدت زمان استفاده از ماسک فیلتردار و عمر مفید ماسک فیلتردار

مدت زمان استفاده از ماسک های فیلتردار رابطه مستقیمی با محیطی دارد که شما در آن از ماسک استفاده می کنید. اگر محیط شما آلوده باشد یا افراد بیمار در آن وجود داشته باشند، بهتر است ماسک را زود به زود عوض کنید. با این حال به طور کلی عمر مفید یک ماسک فیلتردار بین 8 تا 12 ساعت است.

روش استفاده از ماسک تنفسی فیلتردار

نحوه استفاده از ماسک تنفسی فیلتردار

قبل از استفاده از ماسک، حتماً دست خود را با آب و صابون بشویید و با دستمال کاغذی خشک کنید.

ماسک را از محفظه خارج کنید و آن را از نظر سلامتی بررسی کنید. سپس روی بینی و دهان خود قرار دهید و کش های آن را پشت گوش قرار دهید یا پشت سر ببندید. هر گاه خواستید ماسک را دور بیندازید از کش های ماسک بگیرید و آن را درآورید و در سطل زباله بیندازید.

کلام آخر

استفاده از ماسک این روزها یکی از ملزومات خارج شدن از خانه است. برای اینکه بتوانیم بهره بیشتری از این ابزار بهداشت شخصی ببریم، باید انواع آن را بشناسیم و با توجه به آن نوع مناسب را انتخاب کرده و به طور مرتب استفاده کنیم.

شما عزیزان می توانید برای خرید تجهیزات و لوازم پزشکی به صورت مستقیم از سایت درمان طب اقدام فرمایید و از انواع ماسک با بهترین قیمت و کیفیت در فروشگاه های مختلف دیدن فرمایید.

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط