درمان طب
درمان طب

کپسول اکسیژن پزشکی چه تفاوتی با صنعتی دارد و روش تشخیص

تفاوت کپسول اکسیژن پزشکی و صنعتی

 بدن شما به اکسیژن نیاز دارد. اکسیژن برای تنفس و عملکرد صحیح بدن انسان بسیار مهم است. اگر به اندازه کافی در خون وجود نداشته باشد عملکرد قسمت های مختلف بدن به ویژه مغز مختل می شود. بنابراین در مواردی، برای جبران کمبود اکسیژن و حفظ سلامت بدن، باید اکسیژن خارجی دریافت کنیم.

 بیش از یک نوع اکسیژن در دسترس است: کپسول اکسیژن پزشکی و اکسیژن صنعتی. هریک از آنها کاربردهای بسیار متفاوتی دارند. با افزایش استفاده از کپسول اکسیژن پزشکی به دلیل COVID-19، اکنون زمان مناسبی برای تجدید نظر در تفاوت بین این دو است.

در حالی که این دو نوع گاز اغلب به یک شکل تولید می شوند و می توانند از یک منبع تهیه شوند؛ اما هنوز کاربردهای متفاوتی دارند. اکسیژن پزشکی برای کمک به حفظ سطح اکسیژن خون مورد استفاده قرار می گیرد، در حالی که اکسیژن صنعتی برای پشتیبانی از عملکردهای صنعتی استفاده می شود.

مهمترین تفاوت در نحوه تنظیم کپسول  اکسیژن پزشکی و صنعتی است. FDA اکسیژن پزشکی را مانند هر نوع دارویی دیگر، با پارامترها و شرایط خاصی، به شدت تنظیم می کند. با این حال، اکسیژن صنعتی به شدت تنظیم نشده است، به این معنی که ممکن است سطحی از آلودگی در مخزن وجود داشته باشد. گفته می شود، اکسیژن صنعتی هرگز نباید برای اهداف پزشکی استفاده شود.

کپسول اکسیژن پزشکی و کاربردی آن

اکسیژن پزشکی چیست و چه کاربردی دارد؟

اکسیژن یک داروی ضروری است. متخصصان مراقبت های بهداشتی از اکسیژن برای درمان بیماری های تنفسی مانند COVID-19 و ذات الریه استفاده می کنند. اکسیژن برای جراحی نیز ضروری است. گروه های آسیب پذیر مانند سالمندان، زنان باردار و نوزادان به طور منظم به اکسیژن نیاز دارند.

در  تفاوت کپسول اکسیژن پزشکی و صنعتی باید گفت، کپسول اکسیژن پزشکی برای درمان های پزشکی استفاده می شود و به منظور استفاده در بدن انسان توسعه یافته است. سیلندرهای اکسیژن پزشکی حاوی خلوص بالای گاز اکسیژن هستند. به دلیل جلوگیری از آلودگی در سیلندر، استفاده از هیچ نوع گاز دیگری مجاز نیست. الزامات و قوانینی برای استفاده از کپسول اکسیژن پزشکی وجود دارد، از جمله الزام فرد به داشتن نسخه برای سفارش اکسیژن پزشکی.

کپسول اکسیژن پزشکی معمولاً در مراکز درمانی مانند بیمارستان ها و کلینیک ها تجویز می شود. این دارو در حین بیهوشی، احیای کمک های اولیه در مواقع ضروری، حمایت از بیمارانی که به تنهایی نمی توانند تنفس کنند و اکسیژن درمانی استفاده می شود. ورزشکاران نیز در شرایط خاص مانند ارتفاع زیاد و تمرین، از کپسول اکسیژن پزشکی استفاده می کنند.

لزوم FDA برای کپسول اکسیژن پزشکی

الزامات FDA برای اکسیژن پزشکی

دستگاه اکسیژن پزشکی نیاز به نسخه دارد زیرا سازمان غذا و داروی ایالات متحده میزان اکسیژن پزشکی را تنظیم می کند. FDA می خواهد ایمنی و سلامت کاربر را تضمین کند و بیماران درصد مناسبی از اکسیژن را برای نیازهای خود دریافت کنند. از آنجا که افراد بنا به شرایط خاص پزشکی خود، به مقادیر متفاوتی از اکسیژن پزشکی نیاز دارند، یک راه حل واحد برای همه وجود ندارد. به همین دلیل بیماران ملزم به مراجعه به پزشک خود و دریافت نسخه برای استفاده از اکسیژن پزشکی هستند.

FDA همچنین ملزم کرده است که سیلندرهای اکسیژن پزشکی فاقد هرگونه آلودگی باشند. دستورالعمل هایی برای نگهداری سیلندرها وجود دارد تا بررسی شود که این سیلندرها فقط برای دستگاه کپسول اکسیژن پزشکی استفاده می شوند. سیلندرهایی که قبلاً برای اهداف دیگر استفاده شده اند، برای اکسیژن پزشکی استفاده نمی شوند مگر اینکه سیلندرها تخلیه و کاملاً تمیز شوند. این مساله فاکتور مهمی در تفاوت کپسول اکسیژن پزشکی و صنعتی به حساب می آید.

کپسول اکسیژن صنعتی و کاربرد آن

اکسیژن صنعتی چیست و چه کاربردی دارد؟

اکسیژن صنعتی در کارخانه های صنعتی برای مواردی مثل احتراق، اکسیداسیون، برش فلزات و واکنش های شیمیایی استفاده می شود. سطح خلوص گاز اکسیژن صنعتی برای استفاده انسان مناسب نیست و ممکن است ناخالصی هایی از تجهیزات کثیف یا انبارهای صنعتی در آن وجود داشته باشد که می تواند افراد را بیمار کند. طبق مقررات دقیق FDA، اکسیژن صنعتی بهتر است به محیط های صنعتی واگذار شود.

تشخیص کپسول اکسیژن صنعتی و پزشکی

راه های تشخیص تفاوت کپسول اکسیژن صنعتی و پزشکی

برای تشخیص اینکه سیلندر گاز اکسیژن، متعلق به کدام یک از انواع صنعتی و پزشکی است، دو راه وجود دارد:

 • مهر و برچسب

مهر دائمی روی گردن سیلندر، وسیله اصلی شناسایی محتویات یک سیلندر گاز است. رنگ متمایز و برچسب روی گردن استوانه نیز به شناسایی استوانه ها کمک می کند. نام گاز اکسیژن، همیشه روی شانه سیلندر مهر می شود. برچسب ها همچنین حاوی اطلاعاتی درباره سازنده، بازرسی ها، وزن، فشار و حجم هستند و الزامات استاندارد را برآورده می کنند.

 • رنگ

رنگ استوانه و سیلندر، گروه محصولات را به شرح زیر نشان می دهد:

 1. گاز صنعتی – خاکستری گرافیتی (RAL 7024)
 2. گاز طبی – والکوینن سفید (RAL 9010)
 3. گاز طبی – سبز روشن (RAL 6027)

اگر رنگ مشخصی برای گاز خاصی تعیین شده باشد، رنگ شانه استوانه محتوا را نشان می دهد:

 1. استیلن – اکسید قرمز RAL 3009
 2. هلیوم – قهوه ای زیتونی RAL 8008
 3. اکسیژن – سفید خالص RAL 9010
 4. اکسید نیتروژن – آبی جنتیان RAL 5010
 5. آرگون – سبز زمردی RAL 6001
 6. نیتروژن – جت سیاه RAL 9005
 7. دی اکسید کربن – خاکستری RAL 7037

اگر هیچ رنگ مشخصی برای گاز خاصی تعیین نشده باشد، رنگ شانه استوانه، ویژگی گاز و تفاوت کپسول اکسیژن پزشکی و صنعتی را نشان می دهد:

 1. سمی – زرد، RAL 1018
 2. قابل اشتعال – قرمز RAL 3000
 3. اکسید کننده – آبی روشن RAL 5012
 4. بی اثر – سبز فیروزه ای RAL 6016

شما عزیزان می توانید برای خرید تجهیزات و لوازم پزشکی به صورت مستقیم از سایت درمان طب اقدام فرمایید و از انواع کپسول اکسیژن  با بهترین قیمت و کیفیت در فروشگاه های مختلف دیدن فرمایید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط