درمان طب
درمان طب

نکات مهم در انتخاب وخرید ویلچرمناسب:

اندازه نشیمنگاه ویلچر : صندلی بیش از حد باریک، احتمال آسیب به پوست را افزایش داده و یا ممکن است باعث ایجاد جراحت در پوست شود. از طرفی ویلچر بیش از حد بزرگ، باعث چرخش پاهای کاربر شده و بر لگن شخص فشار وارد میکند.

 عمق صندلی : عمق صندلی باید بگونه ای باشد که پاها بصورت کشیده شده و رو به جلو باشد،یا به عبارت دیگر برای افراد با قد کوتاه و یا قد بلند، پاها بصورت کشیده و جاپایی دقیقاً زیر پاها قرار گرفته باشد.

اندازه پشتی صندلی : پشتی صندلی با اندازه مناسب باید بطوری باشد که تمام کمر را پوشش داده تا از فشار بیش از حد به ستون فقرات جلوگیری کند.

ارتفاع نشیمنگاه از سطح زمین : میزان ارتفاع صحیح نشیمنگاه از زمین،نباید آنقدر زیاد باشد که کاربر هنگام پیاده از شدن از ویلچر با مشکل مواجه شود و یا نباید آنقدر کم باشد که پاها بر روی زمین کشیده شده و زانوها براحتی خم شوند. بصورت تقریبی برای کودکان ارتفاع مناسب 44.5 سانت و برای افراد بزرگسال این میزان بین 49.5 تا 52 سانت و برای افراد باقد بلند 54.6 سانت میباشد.

نوع مناسب زیر دستی : یک نوع از زیر دستی ها ،از نوع ثابت بوده که قابل جداشدن نیست. نوع دیگر زیر دستی متحرک بوده که به سوارشدن یا پیاده شدن آسان کاربر، کمک شایانی میکند. زیردستی دیگر از نوع میز تحریر بوده که برای مطالعه نمودن با ویلچر روی میز بسیار مناسب بوده و نیز برای غذاخوردن کاربر روی میز قابل استفاده است.

نوع مناسب زیر پایی : زیرپایی ویلچر بر دو گونه است.نوع اول بصورت ثابت و غیر قابل جداشدن میباشد و نوع دوم بصورت متحرک و جداشدنی هست . در مواردی که کاربر از بالابر استفاده میکند باید حتماً از ویلچر با جاپایی متحرک استفاده کرده تا انتقال شخص از روی ویلچر به مکان مورد نظر،بدرستی صورت پذیرد.

انتخاب ویلچر بر اساس وزن بیمار: معمولا ویلچر استاندارد تا حدود 120 کیلوگرم تحمل وزن دارد ولی ویلچرهای سنگین وزن از 120 تا 160 کیلوگرم تحمل وزن دارند.

پشتی ساده یا برانکاردی ؟ پشتی اکثر ویلچرها بصورت ثابت و غیر قابل حرکت است. اما زمانیکه بنابر توصیه پزشکان مبنی بر استراحت شخص جهت وارد شدن کمترین فشار به کمر یا ستون فقرات استفاده از ویلچر ضرورت داشته باشد، انتخاب ویلچر برانکاردی بصورت موکد پیشنهاد میشود. البته این ویلچر برای افراد مبتلا به زخم بسترهم توصیه میشود.

شما می توانیدانواع ویلچرها را درفروشگاههای سراسر ایران در سایت درمان طب جستجو کنید.

منبع:/kalateb.ir/

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *