درمان طب

دیابت و عوارض آن

وبلاگ

۱۷ آبان ۱۴۰۰ 516 بازدید
درمان طب

دیابت و عوارض آن

به افزایش قند خون که به دوعلت میتواند باشد دیابت گفته می شود:

اول- غده لوزالمعده قادر به ترشح مقدار کافی انسولین نیست.

دوم- یا سلول‌های بدن نتوانند به انسولین ترشح شده، پاسخ داده و قند را مصرف کنند.

انسولین هورمونی است که در لوزالمعده تولید می‌شود و موجب مصرف قند مواد غذایی، توسط سلول‌های بدن می‌شود. در بیماران دیابتی یا اصلا انسولین ترشح نمی‌شود یا انسولین تولید شده به کافی نیست. پس قند جذب سلول نمی‌شود و مقدار آن در خون زیاد میشود.

نشانه‌های دیابت چیست؟

دربیشتر اوقات یک بیماری بی سروصداست. ممکن است ماه‌ها یا سال‌ها بدون علامت باشد،ولی بالارفتن قند خون می‌تواند این علائم را نیز ایجاد کند: پرخوری، ادرار زیاد، پرنوشی، کم شدن وزن، دیر خوب شدن زخم‌ها و عفونت در افراد مسن و گاهی خستگی و بیحالی

دیابت نوع دو چیست؟

دیابت نوع ۲ که شیوع آن حدود ۶% است و  ۵۰% از بیماران دیابتی از بیماریشان خبر ندارند که علت آن وجود مرحله بدون علامت اولیه است. این افراد معمولا چاق هستند و حدود ۹۰-۸۵ % بیماران دیابتی را تشکیل می‌دهند.

دیابت نوع یک چیست؟

 حدود ۱۵-۱۰ % بیماران دیابتی را شامل میشود. این بیماری مرحله بدون علامت اولیه دارد که با تست‌های ژنتیکی و ایمونولوژیک قابل تشخیص است، ولی هیچ درمان مناسبی برای این مرحله وجود ندارد. در این حالت بیمار لاغر است. انسولین در این افراد یا تولید نمی‌شود و یا به مقدار بسیار کم تولید می‌شود، در نتیجه پس از تشخیص نیاز به درمان با انسولین دارند.

دیابت معمولا با آزمایش قند ناشتا تشخیص داده میشود.

مهمترین نکات در درمان دیابت رعایت رژیم غذایی مناسب ،فعالیت بدنی و ورزش و مصرف داروهای کاهش قندخون تحت نظر پزشک است.

Gorji

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *